STS-134 Endeavour: 3. dzień misji - ostatnie dokowanie Endeavoura do ISS

Flight Day 3 misji STS-134 zbliża się do końca. Dziś na pokładzie najmłodszego z loty wahadłowców działo się na prawdę wiele! Najważniejszym zadaniem astronautów było dziś dokowanie promu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Zanim jednak to nastąpiło, załoga przeprowadziła w niewielkiej odległości od ISS słynny manewr RPM, polegający na obrocie wahadłowca o 360 stopni tak, by stała załoga ISS mogła sfotografować dokładnie osłonę termiczną orbitera. Manewr RPM rozpoczął się o godzinie 11:17 i zakończył kwadrans później. Kilkanaście minut po godzinie 12:00 czasu polskiego prom kosmiczny Endeavour pomyślnie połączył się z Międzynarodowa Stacją Kosmiczną, rozpoczynając część wspólną misji. Po sprawdzeniu szczelności połączenia między ISS, a wahadłowcem astronauci dokonali otwarcia włazów, co rozpoczęło tradycyjna ceremonię powitania nowych osób na pokładzie stacji kosmicznej. Co ciekawe - stało się to o ponad godzinę wcześniej, niż zakładał oficjalny plan lotu Endeavoura.

Jednym z pierwszych zadań, jakie wykonano już po przycumowaniu promu do ISS było wyjęcie z ładowni Endeavoura palety ELC-3 (Express Logistics Carrier 3) i zainstalowanie jej za pomocą manipulatora SSRMS na zewnątrz konstrukcji stacji kosmicznej. Kilka godzin później NASA poinformowała o pomyślnym aktywowaniu ELC-3.. Paleta ECL-3 to m.in. zestaw wielu wymiennych narzędzi jakie mogą okazać się przydatne kolejnym załogom ISS w razie konieczności wymiany wadliwych elementów. Poprzednie części całego kompleksu Express Logistics Carrier dostarczyły na ISS poprzednie misje programu wahadłowców - STS-129 przez prom Atlantis i STS-133 przez prom Discovery. Dzięki m.in. paletom ELC, funkcjonalność ISS na orbicie będzie mogła zostać znacznie wydłużona, nawet dłużej niż do 2020 roku.

Już jutro najważniejszy ładunek tego lotu, eksperyment AMS-2 zostanie zainstalowany wstępnie na ISS. Pierwszy (EVA-1) z aż czterech spacerów kosmicznych zaplanowanych na ten lot odbędzie się w piątek, z początkiem około godziny 09:15 czasu polskiego i zakończeniem o 15:40. Specjalna relacja na żywo z pierwszego spaceru kosmicznego w telewizji NASA w piątek od godziny 09:00.

Poniżej nagranie ukazujące spektakularny manewr RPM, po raz ostatni w wykonaniu promu kosmicznego Endeavour, procedura dokowania do ISS, a także ceremonia powitania załogi Endeavoura na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Ostatni manewr RPM promu kosmicznego Endeavour. Credit: NASA

Ostatnie dokowanie promu Endeavour do ISS. Credit: NASA/Ronsmytheii

Ceremonia otwarcia włazów i powitania załogi STS-134 na ISS. Credit: NASA

Komentarze