STS-134 Endeavour: 5. dzień misji - pierwszy spacer kosmiczny EVA-1

Piąty dzień misji STS-134 dobiegł końca. Na ten dzień zaplanowany był pierwszy z czterech spacerów kosmicznych. Wzięli w nim udział astronauci Drew Feustel i Greg Chamitoff. Zanim spacer EVA-1 mógł się rozpocząć, astronauci musieli spędzić kilka godzin w specjalnej śluzie Quest, w której po obniżeniu ciśnienia ich organizmy zostały przystosowane do warunków w jakich muszą pracować spacerowicze" na zewnątrz pokładu stacji kosmicznej. Pierwsze w tej misji wyjście astronautów w otwartą przestrzeń kosmiczną nastąpiło o godzinie 09:10 czasu polskiego.

Podczas prac w otwartej przestrzeni kosmicznej astronauci Feustel i Chamitoff dokonali instalacji zestawu eksperymentów i doświadczeń MISSE-8. Poprzedni zestaw MISSE-7 zostanie zabrany z ISS z powrotem na Ziemię. Ponadto zainstalowano zestaw komunikacji bezprzewodowej pomiędzy laboratorium Destiny na ISS oraz elementy systemu chłodzenia na kratownicowej konstrukcji stacji kosmicznej (P3, P4 i P6).

Nie wykonano wszystkich prac zaplanowanych na ten spacer. W czasie prac na zewnątrz ISS stwierdzono awarię czujnika dwutlenku węgla w skafandrze Grega Chamitoffa. Awaria ta była na tyle poważna, że Centrum Kontroli Lotów w Houston uznało, że część prac EVA-1 musi zostać przeniesionych na drugi spacer EVA-2 zaplanowany w niedzielę. Tym samym dwójka astronautów powróciła na pokład stacji ISS 45 minut szybciej niż zakładał plan - spacer trwał 6 godzin i 9 minut.

Piątego dnia misji wydano także decyzję w kwestii oblotu rosyjskiego statku Sojuz dookoła stacji kosmicznej celem wykonania historycznych fotografii przycumowanego promu kosmicznego Endeavour do ISS. W sprawie tego wydarzenia wydano pełną zgodę, można zatem liczyć na niezwykłe fotografie! Statek Sojuz odcumuje od ISS i w odległości 200 m wykona zdjęcia promu i stacji kosmicznej. Zanim to jednak nastąpi ISS w znacznym stopniu zmieni swoją orientację, co pokazują poniższe symulacje. Odłączenie statku Sojuz od ISS nastąpi 23 maja krótko przed północą czasu polskiego, natomiast historyczna sesja zdjęciowa z Sojuza rozpocznie się kilka minut później (początek około godziny 00:10 czasu polskiego) w nocy z 23 na 24 maja.

Animacja manewru fly-around w wykonaniu Sojuza TMA-20 po odcumowaniu od ISS. (NASA)

Symulacja ukazująca zmianę orientacji ISS na orbicie po odcumowaniu statku Sojuz w nocy z 23 na 24 maja. (NASA)

Prace jednego z astronautów przy zestawie eksperymentów MISSE-8 w ładowni promu Endeavour. (NASA TV)

Greg Chamitoff podczas prac na zewnątrz ISS. W tle widoczna Ziemia. (NASA TV)

Komentarze