STS-134 Endeavour: 9. dzień misji - spokojny dzień na stacji kosmicznej

Dziewiąty dzień misji promu Endeavour przebiegł spokojnie dla załogi. W tym dniu nie były planowane żadne trudne zadania, a astronauci spędzili ten dzień m.in. poprzez odbywanie konferencji z amerykańskimi mediami. W czasie dziewiątego dnia lotu doszło do lądowania dotychczasowej Ekspedycji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS w Kazachstanie. Jej statek - Sojuz TMA-20 po poprawnym odłączeniu od stacji kosmicznej prawidłowo wszedł w ziemską atmosferę i wylądował o godzinie 04:26 czasu polskiego na stepach Kazachstanu.

Podczas Flight Day 9 Centrum Kontroli Lotów w Houston poinformowało załogę, iż nie jest koniecznym przedłużanie ostatniego lotu Endeavoura o dodatkowy dzień. Gdyby jeszcze miała nagle zajść taka potrzeba, to na tę konieczność NASA jest przygotowana. Ilość zapasów na pokładzie wahadłowca umożliwia wydłużenie jego pobytu w przestrzeni kosmicznej o dodatkowe dwa dni, ale jak dotychczas wygląda na to, że wszystkie zadania wykonywane będą bez opóźnień wymagających wprowadzenia w harmonogram lotu kolejnego dnia misji.

Podczas tego dnia lotu poinformowano także o późniejszej publikacji zdjęć wykonanych z pokładu statku Sojuz, uwieczniających historyczny widok przycumowanego do ISS promu kosmicznego Endeavour. Opóźnienie nie będzie prawdopodobnie znaczne - być może ujrzymy te fotografie w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin.

Flight Day 9 to również przygotowania do przedostatniego spaceru kosmicznego tej misji. W zaplanowanym na środę wyjściu poza pokład ISS wezmą udział astronauci Drew Feustel i Mike Fincke. Spacer potrwa ponad 6,5 godziny i rozpocznie się około godziny 07:40 czasu polskiego.

Podsumowanie Flight Day 9. Credit: NASA TV / ReelNASA

Komentarze