STS-134 Endeavour: Zegar zatrzymano - najdłuższa przerwa

Punktualnie o godzinie 09:00 czasu polskiego zatrzymano oficjalny zegar odmierzający czas do drugiej próby startu promu kosmicznego Endeavour w misji STS-134. Przerwa z nieruchomym zegarem o czasie T -11 hours potrwa 13 godzin i 36 minut - wznowienie odliczania przewiduje się na godz.22:36.

Wczoraj około około godziny 15:30 czasu polskiego zakończono ładowanie ciekłego paliwa do ogniw paliwowych wahadłowca, odpowiadających za wytwarzanie energii elektrycznej na jego pokładzie. Po godzinie 20:00 przeprowadzono testy awioniki silników głównych i oczyszczono kokpit promu z niepotrzebnych przedmiotów. Około godziny 21:00 zdjęto powłoki ochronne z dysz silników APU, a także z trzech głównych silników promu kosmicznego, których zapłon następuje w czasie T -6,6 sekund.

W czasie obecnej najdłuższej przerwy w oficjalnym odliczaniu nastąpi odsunięcie wielkiej konstrukcji serwisowej RSS od promu kosmicznego Endeavour, stanowiącej element potężnej platformy startowej LC-39A i ustawienie jej w pozycji parkowej, a więc już tej odpowiedniej do startu. Pierwsze przygotowania do odsunięcia obrotowej konstrukcji trwają od godziny 10:30 czasu polskiego, natomiast początek odsuwania RSS od promu Endeavour powinien mieć miejsce około godziny 18:00 - procedura ta transmitowana będzie w telewizji NASA i potrwa około 15 minut. W czasie dzisiejszego popołudnia nad rejonem Przylądka Canaveral istnieje możliwość przejścia frontów burzowych, które mogą nieco opóźnić tę czynność.

Na jutrzejszy dzień warunki pogodowe pozostają na przyzwoitym poziomie. Istnieje wciąż 70% szans ze względu na sytuację meteorologiczną nad Centrum Kosmicznym Kennedy'ego. Pogoda nie powinna także utrudnić procedury wyławiania zużytych rakiet pomocniczych SRB, które po odrzuceniu od wahadłowca w dwie minuty po zapłonie, spadają do Atlantyku. Nad lądowiskami awaryjnymi TAL warunki pogodowe również są akceptowalne. Ich gotowość musi być nieustannie na najwyższym poziomie, gdyż nigdy nie wiadomo, czy w czasie startu nie zajdzie awaryjna potrzeba przerwania wznoszenia na orbitę i przymusowego lądowania.

Około godziny 05:30 czasu polskiego w jutrzejszy poranek przewidziane jest rozpoczęcie tankowania zbiornika zewnętrznego ET materiałami pędnymi. Główna część transmisji z odliczania do drugiej próby startu promu Endeavour wzbogacona o komentarz w telewizji NASA rozpocznie się ok. godz. 09:30. Specjalny blog na żywo z drugiej próby startu misji STS-134 powinien się rozpocząć około godziny 09:00. Zapraszam!

Komentarze