LIVE BLOG: STS-135 Atlantis - 13. dzień misji

Niniejszy wpis jest aktualizowany z upływem dnia. Aby odczytywać nowe informacje zalecane jest odświeżanie witryny (klawisz F5). Zdjęcia pochodzą z przekazu telewizji NASA.


20:00 Astronauci udali się na prawdopodobnie ostatni odpoczynek w historii programu STS. Przed nami wyjątkowy i historyczny dzień - dzień zamknięcia Programu Lotów Promów Kosmicznych. Specjalna - ostatnia taka relacja na żywo z tego wielkiego wydarzenia ruszy jutro od godz. 06:00. Bądźmy zjednoczeni w tym historycznym dniu!

Załoga misji STS-135 podczas konferencji z mediami. Od lewej w górnym rzędzie - dowódca Chris Ferguson, pilot Doug Harley, specjalistka misji Sandy Magnus i specjalista misji Rex Walheim. Prawdopodobnie już jutro ostatnia załoga promu kosmicznego powróci do domu - już po raz ostatni.
19:16 Atlantis przelatuje w tym momencie nad Stanami Zjednoczonymi. Astronauci wykonali już swoje zadania zaplanowane na Flight Day 13 i niebawem rozpoczną czynności  poprzedzające udanie się na ośmiogodzinny odpoczynek. Na ten moment wiele wskazuje na to, że będzie to ostatni sen na orbicie ostatniej załogi promu kosmicznego w historii.

18:09 O ile nie dojdzie do żadnych niespodziewanych anomalii podczas pozostałego czasu lotu, już jutro o tej porze program promów kosmicznych będzie już historią! Około godziny 20:00 zakończy się Flight Day 13 - prawdopodobnie ostatni pełny dzień na orbicie okołoziemskiej.

17:27 Antena pasma Ku została przed momentem wyłączona - najprawdopodobniej już na zawsze.

17:16 Około kwadrans dzieli nas od wyłączenia anteny pasma Ku. Prom wleci w strefę dnia orbitalnego za około 5 minut. Wygląda więc na to, że jeszcze jeden orbitalny wschód Słońca widziany z pokładu wahadłowca uda nam się zobaczyć!

16:50 Obecnie prom kosmiczny Atlantis wleciał w strefę nocy orbitalnej, załoga tym samym mogła obserwować kolejny już dziś zachód Słońca na orbicie. Jeżeli antena pasma Ku zostanie wyłączona planowo, prawdopodobnie ostatni raz w historii mogliśmy się cieszyć teraz widokami zachodu Słońca z orbitującego promu kosmicznego.


16:17 Za około 90 minut dojdzie do złożenia i wyłączenia anteny pasma Ku. To ostatnie kilkadziesiąt minut widoków na żywo z orbitującego promu kosmicznego w historii.

Widok z pokładu promu kosmicznego Atlantis. Dopóki antena pasma Ku jest aktywna, możemy liczyć na takie widoki .
15:47 Na jutrzejszy dzień przewidziane są dwie opcje powrotu na Ziemię:

 • orbita 200 - deorbitacja o godz. 10:49; lądowanie o godz. 11:56
 • orbita 201 - deorbitacja o godz. 12:25; lądowanie o godz. 13:32

Lądowanie przy korzystaniu z pierwszej dopuszczalnej opcji oznacza przyziemienie na Florydzie na około 40 minut przed wschodem Słońca (wschód około godz. 12:40).

15:34 Około południa nastąpiła seria wywiadów astronautów z amerykańskimi mediami, na czele z CNN, Fox News i NBC. Reporterzy pytali głównie o kwestie związane z ostatnim lotem promu kosmicznego w historii i planowanym jutrzejszym zejściem z orbity. Było to ostatnie tego typu wydarzenie podczas misji promu Atlantis i jednocześnie ostatnie w historii programu STS.

15:30 Obecna sytuacja pogodowa nad Florydą nieustannie się poprawia. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że ostatnia misja programu STS zakończy się właśnie jutro. Zachmurzenie nad Centrum Kosmicznym Kennedy'ego wciąż maleje i taka tendencja powinna się utrzymać kilkadziesiąt godzin.

15:27 Przetestowano już systemy komunikacyjne promu kosmicznego - były i są nieustannie sprawne.

15:23 Kilka godzin  temu astronauci przetestowali sprawność silników manewrowych RCS, które zostaną wykorzystane jutro do rozpoczęcia deorbitacji. Dokonano także porządków na pokładzie wahadłowca i zabezpieczono przedmioty niepotrzebne podczas wchodzenia w ziemską atmosferę.

15:19 Najnowsze informacje synoptyków NASA mówią o bardzo sprzyjającej pogodzie w jutrzejszym dniu nad Przylądkiem Canaveral.

15:10 Rozpoczyna się relacja na żywo z przebiegu przedostatniego dnia ostatniej misji programu promów kosmicznych. Dzisiejszy dzień to głównie przygotowania do jutrzejszej deorbitacji i powrotu na Ziemię. Prom kosmiczny Atlantis p wczorajszym odcumowaniu od stacji kosmicznej krąży samotnie po orbicie czekając na jutrzejsze wielkie zakończenie programu.

Komentarze

 1. Bardzo żałuję, że to już koniec...
  Mam ogromną nadzieję i mocno wierzę, że już wkrótce NASA rozpocznie nowy program promów kosmicznych i będziemy z zachwytem oglądać nowe, jeszcze ładniejsze i lepsze promy kosmiczne...
  Szkoda, że nie dane było nam zobaczyć Atlantisa na polskim, nocnym niebie...

  Bardzo dobrze prowadzony astroblog, oby tak dalej, codziennie zaglądam na ten blog...

  pozdrawienia
  AMK

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"