LIVE BLOG: STS-135 Atlantis - 2. dzień misji

Niniejszy blog na żywo aktualizowany jest kilkukrotnie w ciągu dnia wraz z napływem nowych informacji. Aby śledzić najnowsze wpisy zalecane jest odświeżanie witryny (klawisz F5).


22:40 Dobiega końca relacja z przebiegu Flight Day 2. Najbardziej niesamowite chwile trzeciego dnia misji rozpoczną się około godziny 15:50 czasu polskiego. Na godzinę 15:55 zaplanowany jest manewr RPM promu Atlantis, samo zaś połączenie między wahadłowcem, a stacją kosmiczną ustalone jest wstępnie na godz. 17:09 czasu polskiego. Czekają nas kolejne historyczne wydarzenia - specjalna relacja z trzeciego dnia lotu, wraz z manewrem RPM, dokowaniem Atlantisa do ISS i ceremonią powitania astronautów przez stałą załogę stacji kosmicznej na żywo od godziny 15:30!

22:31 Załoga dokonała kolejnych przygotowań przed jutrzejszym dokowaniem. Będzie to kolejne historyczne wydarzenie, które bez wątpienia warto śledzić na żywo - po jutrzejszym dokowaniu już nigdy do stacji kosmicznej nie przycumuje prom kosmiczny.

22:04 Prom kosmiczny Atlantis wlatuje w tym momencie nad terytorium Stanów Zjednoczonych.

21:47 Załoga promu dokonała odpalenia silniczków manewrowych Atlantisa - trwający 7 sekund manewr NC3 miał za zadanie zwiększyć prędkość wahadłowca po orbicie o około 1,5 stopy/sekundę a także dostosować tor lotu w kierunku stacji kosmicznej.

21:00 O godzinie 20:00 rozpoczęła się konferencja prasowa omawiająca dzisiejszy dzień na orbicie i procedurę inspekcji osłony termicznej. W kwestii płytek termicznych nie wspomniano o zauważonych uszkodzeniach. Cały system TPS (Thermal Protection System) ochraniający prom przed rozgrzaną plazmą podczas wchodzenia w atmosferę zdaje się być nienaruszony. analizy TPS dokonano jednak tylko na podstawie materiałów zgromadzonych przez system kamer śledzących start promu kosmicznego z Centrum Kosmicznego Kennedy'ego. Pełną informację o stanie płytek termoizolacyjnych można będzie wydać dopiero po przeanalizowaniu materiałów zgromadzonych podczas dzisiejszych skanów na orbicie jak i materiałów, które zbierze załoga stacji kosmicznej podczas jutrzejszego manewru RMP, w którym to Atlantis dokona obrotu wokół własnej osi o pełne 360 stopni. Poinformowano także o szybszej realizacji misji niż zakładał pierwotny plan lotu. Astronauci już dziś zdołali wygospodarować około 90 minut czasu więcej, co z pewnością okaże się w tym locie wielokrotnie przydatne. Ma to niewątpliwie związek z ilością członków załogi - w pożegnalnej misji programu promów kosmicznych na pokładzie przebywa tylko czwórka astronautów. Dodatkowo w misji biorą udział jedni z najlepszych ludzi w tym fachu. Nie ma wśród załogi żadnego debiutanta, a cały skład stanowią dosłowni weterani misji wahadłowców. To kolejny czynnik decydujący o sprawności przeprowadzania tej misji. NASA z pewnością życzyłaby sobie i astronautom, by pozostała część tego lotu była realizowana równie sprawnie i bezawaryjnie jak do tej pory.

19:34 Początek snu załogi i tym samym zakończenie Flight Day 2 planowane jest na godz. 01:29 czasu polskiego.

19:30 Z innych zadań załogi ujętych w planie drugiego dnia lotu jest przygotowanie systemów i narzędzi do jutrzejszego ostatniego dokowania wahadłowca do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Na jutrzejsze wydarzenie zainstalowana został m.in. kamera w systemie ODS (Orbiter Docking System) wykorzystywanym przy cumowaniu promu do ISS. Pomoże ona dowódcy misji, Chrisowi Fergusonowi na dokładne zbliżanie się wahadłowca do ISS - procedura ta wymaga iście chirurgicznej precyzji.

18:52 OBSS został dezaktywowany i ulokowany w ładowni promu kosmicznego po zakończonej inspekcji osłony termicznej. Tym samym główne zadanie przewidziane na dzisiejszy dzień zostało zrealizowane. Ponownie OBSS zostanie użyty przy inspekcji poszycia termicznego przed powrotem na Ziemię.

18:36 Niebawem zakończenie skanów poszycia termicznego.

17:52 Manipulator promu SRMS, na którego końcu znajduje się OBSS jest od kilkunastu minut obsługiwany przez astronautkę Sandy Magnus. W czasie przeprowadzania inspekcji poszycia kilkukrotnie dochodzi do zmiany osoby obsługującej manipulator wahadłowca.

17:39 Skany krawędzi natarcia lewego skrzydła zakończone.

16:19 Trwa inspekcja poszycia dziobu wahadłowca.

16:14 Poinformowano o prawidłowym działaniu wszystkich systemów wahadłowca. Zapasy ciekłego tlenu i wodoru są dla załogi tak duże, iż możliwe jest wydłużenie lotu o 1 dzień.

15:46 Inspekcja poszycia na krawędzi natarcia prawego skrzydła promu zakończona. To niezwykle istotne miejsce osłony termicznej. Uszkodzenie jednej z płytek termicznych na krawędzi natarcia lewego skrzydła spowodowało zagładę Columbii podczas misji STS-107, w czasie wchodzenia w atmosferę ziemską. Krawędzie natarcia to jedne z miejsc promu kosmicznego, które w czasie schodzenia z orbity nagrzewają się najbardziej (temperaturą podczas wchodzenia w atmosferę ziemską przewyższa je tylko dziób wahadłowca).15:21 W międzyczasie pojawiają się niesamowite zdjęcia dokumentujące wczorajsze wydarzenia na Florydzie. Szacuje się, że start Atlantisa obserwowało ponad milion widzów w samym Centrum Kosmicznym Kennedy'ego! Pełna galeria dostępna jest pod tym linkiem.

Dyrektor startu promu kosmicznego Atlantis, Mike Leinbach.
Wyczekiwana przez personel NASA jak i widzów na całym świecie dziura w chmurach, która umożliwiła przeprowadzenie startu pomimo bardzo pesymistycznych prognoz.
15:06 Obecnie przeprowadzane są skany poszycia na prawej krawędzi podwozia i dziobu wahadłowca.
14:34 Inspekcja poszycia termicznego za pomocą OBSS trwa. Zgromadzone materiały zostaną przesłane na Ziemię w celu późniejszej analizy stanu osłony termicznej.13:49 Rozpoczyna się inspekcja osłony termicznej na prawym skrzydle promu Atlantis.

13:17 Astronauci dokonują aktywacji kamery na OBSS, aby w ciągu kolejnych godzin dokonać dokładnych skanów poszycia termicznego na skrzydłach i nosie wahadłowca.

13:02 Ramię promu kosmicznego Atlantis (SRMS) pochwyciło OBSS dokładnie o godz. 12:58 CET.

12:39 Manewr NC-2 przeprowadzony i zakończony poprawnie. Około 25 minut do aktywacji OBSS.

Na ujęciu z otwartej ładowni promu Atlantis widać końcową część ramienia OBSS, które niebawem załoga wykorzysta do skanów osłony termicznej.
12:31 ISS przelatuje obecnie nad Europą i kieruje się w stronę Azji. Połączenie między Atlantisem a stacją zaplanowane jest na jutro na godz. 17:06 czasu polskiego.

Podgląd z jednej z kamer na ISS.
12:14 NASA udostępniła już filmowy skrót pierwszego dnia misji STS-135. Nagranie można obejrzeć pod tym linkiem.

11:36 Pierwsze zadania objęte tą misją załoga rozpocznie wykonywać za około 90 minut. Realizacja lotu zacznie się od aktywacji ramienia OBSS (Orbiter Boom Sensor System), którym zostanie przeprowadzona skrupulatna inspekcja płytek termoizolacyjnych, ochraniających prom w czasie powtórnego wchodzenia w atmosferę ziemską.

Aktualny widok z pokładu promu Atlantis. 
11:32 Pobudka astronautów miała miejsce o godz. 09:56 czasu polskiego.

11:30 Po emocjonującym historycznym dniu, w którym odbył się ostatni start promu kosmicznego, pora na drugi dzień misji STS-135! Dzisiejsze zadania załogi opierać się będą głównie o inspekcje poszycia termicznego wahadłowca i wstępne przygotowania przed jutrzejszym ostatnim dokowaniem promu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Komentarze

  1. Szacuneczek za przybliżanie czytelnikom tego lotu!
    A.T.:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"