LIVE BLOG: STS-135 Atlantis - 6. dzień misji

Niniejszy "blog na żywo" jest aktualizowany wraz z rozwojem wydarzeń. Aby śledzić nowe wpisy zalecane jest odświeżanie witryny (klawisz F5). Zdjęcia pochodzą z przekazu telewizji NASA.


22:30 W tym momencie kończy się relacja z nieobfitującego jak dotąd w wydarzenia dnia lotu STS-135, nie mniej niezwykle istotnego dnia dla dalszego funkcjonowania stacji kosmicznej. Jeszcze kilkanaście minut prac przed załogą jest nieuniknione, jednak większość dzisiejszych zadań została wypełniona. Jutro kontynuacja prac transferowych i kolejne konferencje z mediami. Początek relacji od godz. 12:00!

21:39 Astronauci wciąż dokonują prac związanych z przemieszczaniem ładunków z modułu MPLM do stacji i z powrotem. Misja STS-135 jest lotem typowo zaopatrzeniowym i na same transfery ładunków załoga Atlantisa ma przyznane wg planu lotu ponad 30 godzin!

20:49 Kilkanaście godzin temu astronauci otrzymali od Centrum Kontroli Lotów w Houston komunikat na temat stanu poszycia termicznego. Po analizach materiałów wykonanych podczas manewru RPM i inspekcji w drugim dniu misji okazało się, że stan osłony termoizolacyjnej Atlantisa jest w znakomitym stanie pozwalającym na bezpieczne wejście w ziemską atmosferę poprzedzające lądowanie na Florydzie.

19:24 Zakończyły się wywiady astronautów z mediami. W międzyczasie ukazało się zdjęcie stacji kosmicznej wykonane w trybie "rybiego oka", dzięki czemu w szerokim polu widzenia możemy zobaczyć wiele elementów konstrukcji stacji ISS. Zdjęcie można zobaczyć pod tym linkiem.

18:19 Za około 30 minut powinna nastąpić konferencja astronautów z mediami.

17:36 Oprócz prac transferowych astronauci dokonają naprawy systemów toalety która kilka dni temu uległa awarii.

16:51 Kończy się przenoszenie ładunków z modułu MPLM. Przed astronautami jeszcze kilka godzin takiej pracy.

16:00 Od 15:15 trwa przerwa w pracach na posiłek. Wznowienie transferów przewiduje się około godziny 16:16.

14:46 Od godziny 10:30 rozpoczęto transfery ładunków z promu na pokład ISS i w odwrotną stronę. Dostarczenie tych materiałów przez misję Atlantisa umożliwi stacji kosmicznej dalsze funkcjonowanie co najmniej do końca 2012 roku.

14:39 Załoga rozpoczęła dzień przed godz. 09:00 czasu polskiego. Astronautów każdego dnia budzi inny utwór, dziś był to "Rocket Man" w wykonaniu Eltona Johna.

14:30 Rozpoczyna się specjalna relacja z przebiegu szóstego dnia misji STS-135, realizowanej przez prom kosmiczny Atlantis. Dzisiejszy dzień mija i mijać będzie astronautom na wielu pracach transferowych, związanych z przemieszczaniem ładunków na pokład stacji kosmicznej z promu Atlantis i w drugą stronę. Wbrew pozorom, dzisiejsze prace będą niezwykle istotne dla stacji ISS. Kolejne informacje ukazywać się będą wraz z rozwojem wydarzeń.

Komentarze