LIVE BLOG: STS-135 Atlantis - 9. dzień misji

Niniejszy wpis zostanie kilkukrotnie zaktualizowany. Aby śledzić nowe informacje zalecane jest odświeżanie witryny (klawisz F5). Zdjęcia pochodzą z przekazu telewizji NASA.


21:10 Dziesięć minut temu astronauci zakończyli Flight Day 9. Tym samym kończy się relacja z przebiegu dziewiątego dnia misji promu Atlantis. Kolejna relacja, już z dziesiątego dnia lotu jutro od godz. 12:00!

20:21 Flight Day 9 powoli dobiega końca. Koniec dnia dla astronautów nastąpi za około godzinę.

18:10 Zaplanowane na dziewiąty dzień lotu zadania dobiegają końca. Transfery ładunków całkowicie powinny być zrealizowane jutro w godzinach popołudniowych czasu polskiego.

16:19 Obecnie realizowana misja jest 33. już taką wyprawą dla wahadłowca Atlantis. Po jej zrealizowaniu, w przeciwieństwie do Discovery i Endeavoura, Atlantis na zawsze pozostanie w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego, miejscu z którego odbyły się wszystkie starty programu i większość lądowań.

15:00 Prace transferowe astronautów przekroczyły już 80% zrealizowanego przemieszczenia ładunków na pokład stacji kosmicznej. Być może jutrzejsze prace związane z transferami będą już tylko niewielkim uzupełnieniem dnia. Misja przebiega bardzo sprawnie.

13:50 Dokładnie 42 lata temu, 16 lipca 1969 roku wystartowała misja Apollo 11, na pokładzie której znajdowali się Neil Armstrong, Ewdin "Buzz" Aldrin i Michael Collins. Była to pierwsza w dziejach kosmiczna wyprawa, która zakończyła się lądowaniem człowieka na Księżycu. Rocznica lądowania na Srebrnym Globie przypadnie 20 lipca. Dziś, w 42 lata po wystrzeleniu pierwszych ludzi na Księżyc, cały świat obserwuje przebieg ostatniej misji programu, będącego następcą Apollo. Jeszcze tylko 6 dni dzieli nas od ostatecznego zamknięcia programu promów kosmicznych.

Neil Armostrong, Buzz Aldrin i  Michael Collins - załoga Apollo 11.
13:30 Prace transferowe postępują zgodnie z planem. Nie zaraportowano o możliwych opóźnieniach czy problemach technicznych.

12:23 Ostatnie oddokowanie promu kosmicznego Atlantis od stacji ISS planowane jest na wtorek, na godz. 08:28 czasu polskiego. Planowane rozpoczęcie relacji z Flight Day 12 około godziny 07:00.

12:04 Prace transferowe wg planu lotu powinny zakończyć się w dniu jutrzejszym. W poniedziałek MPLM Rafaello zostanie zdeinstalowany z obecnej lokalizacji na konstrukcji stacji kosmicznej i umieszczony w ładowni promu kosmicznego w miejscu, w którym podczas Flight Day 4 został wyjęty zrobotyzowanym manipulatorem stacji kosmicznej. Po zakończeniu misji MPLM powróci na Ziemię.

12:00 Rozpoczyna się relacja z przebiegu dziewiątego dnia ostatniej misji promu kosmicznego w historii. Dzisiejszy dzień dla astronautów to kontynuacja prac związanych z transferami ładunków z modułu MPLM oraz dolnego pokładu wahadłowca. Po kilku dniach prac transferowych, główne zadanie misji powoli dobiega końca. Już wczorajszego wieczoru zrealizowane transfery wynosiły niemal 80%.

Komentarze

  1. O szok!!! To już 42 lata minęły od Apollo 11m, ale ten czas leci! A dziś czekamy na zamknięcie następcy Apollo, smutno... :(
    Wojtek

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"