24. AKA - idzie weekend, idzie wyż

Od wielu tygodni pogoda nie rozpieszcza obserwatorów przebywających w Polsce. Bezsprzecznie dominują układy niskiego ciśnienia i zazwyczaj towarzyszące im całkowite zachmurzenie nieba. Dzisiejszy dzień jest początkiem kilkunasto/kilkudziesięciogodzinnej odskoczni od tej pochmurnej aury. Sytuacja powróci "do normy" jeszcze przed piątkiem, wówczas przewiduje się wystąpienia znacznego zachmurzenia na przeważającym obszarze kraju, któremu towarzyszyć będą opady deszczu i zjawiska burzowe. Po tej chwilowej zmianie pogody w połowie tygodnia, weekend powinien zaoferować nam to, na co od dawna czekamy. Stabilną, wyżową aurę z ogromnymi ilościami bezchmurnego nieba. Na zdjęciach satelitarnych już teraz doskonale widać układ wysokiego ciśnienia, który podąża w naszą stronę. Obecnie poprawia on pogodę m.in. w południowej Francji, nad Półwyspem Apenińskim i nad Morzem Śródziemnym. Uwagę na animacji zwraca również tworzący się układ niżowy nad wschodnimi wybrzeżami Wielkiej Brytanii.

sat24.com
Dotarcie wyżu przewiduje się we wczesnych sobotnich godzinach i jeżeli sytuacja się nie zmieni możliwe, że aż do środy będziemy cieszyć się taką pogodną aurą. Byłoby to wskazane również ze względu na planowane w najbliższym czasie spotkanie obserwacyjne w ramach naszej miłośniczej grupki. Na chwilę obecną wygląda na to, że do 24. spotkania obserwacyjnego będzie mogło dojść w najbliższy weekend. Do weekendu czeka nas spora loteria z niewielką szansą na powodzenie realizacji spotkania. Obserwacje w sobotni lub niedzielny wieczór wiązałyby się z kilkoma pozytywnymi czynnikami: stabilną, wyżową aurą, całkiem sprzyjającymi temperaturami powietrza o porze nocnej i przede wszystkim dostępnością najbardziej wdzięcznego obiektu dla obserwatorów - naszego najbliższego, srebrnego sąsiada. Szczęśliwie w ten weekend przypada III kwadra, warunki obserwacyjne Księżyca będą więc po prostu idealne. Coraz szybciej widoczny staje się już również Jowisz i Mars, choć amatorsko nie jesteśmy jeszcze w stanie dostrzec tarczki tego drugiego.

Uwzględniając prognozy najbardziej wiarygodnych serwisów i modeli numerycznych można rzec na ten moment o procentowym prawdopodobieństwie realizacji spotkania obserwacyjnego w najbliższych dobach:
  • czwartek, 18 sierpnia - do 50% szans - wystąpienie dużej ilości chmur piętra wysokiego ograniczających widzialność słabszych obiektów, umiarkowana ilość chmur piętra średniego i niewielka ilość chmur niskich.
  • piątek, 19 sierpnia - do 30% szans - przewiduje się wystąpienie dużego zachmurzenia połączonego z opadami deszczu i burzami.
  • sobota, 20 sierpnia - ponad 70% szans - początek wyżowej aury, umiarkowana ilość chmur poszczególnych pięter.
  • niedziela, 21 sierpnia - ponad 90% szans - wyżu ciąg dalszy. Niewielka ilość chmur poszczególnych pięter lub nawet całkowity brak zachmurzenia.
Jak sytuacja będzie wyglądać w rzeczywistości? Pozostaje czekać i na bieżąco monitorować pogodę. Jakby nie patrzeć, najbliższy weekend pod względem zachmurzenia nieba to niemalże "pewniak" na powodzenie realizacji kolejnego spotkania obserwacyjnego...

Komentarze