Udane cumowanie Sojuza TMA-22

Dzisiaj, o godz. 06:24 czasu polskiego załogowy statek kosmiczny Sojuz TMA-22 przycumował do pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Dokowanie nastąpiło dokładnie o godz. 06:24 czasu polskiego, czyli o kilka minut wcześniej niż zakładał plan lotu. Automatyczne cumowanie nastąpiło do węzłów modułu Poisk, który został przyłączony do pokładu ISS 12 listopada 2009 roku.

Jak dotychczas, rozpoczęta dwa dni temu misja rosyjskiego statku przebiega bez zakłóceń. Trójkę kosmonautów Sojuza TMA-22 powitała na stacji kosmicznej jej dotychczasowa stała załoga. Chwilowo na pokładzie orbitalnej stacji znów znajduje się aż sześcioro astronautów, jednak jest to sytuacja krótkoczasowa. Już wkrótce astronauci Mike Fossum, Satoshi Furukawa i Sergiej Volkow opuszczą pokład ISS i rozpoczną szybką podróż do domu. Odcumowanie załogowego statku Sojuz TMA-02M zaplanowane jest na 21 listopada, lądowanie z kolei kilka godzin później, 22 listopada o godz. 03:24 czasu polskiego.

Po odcumowaniu TMA-02M, jeszcze w tym roku liczba stałych członków stacji ISS powinna zwiększyć się do 6 osób. Na 21 grudnia bowiem planowany jest kolejny załogowy start ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Rozpoczęcie misji statku Sojuz TMA-03M powinno nastąpić 21 grudnia. Aktualna misja załogi stanowiącej skład 29. Ekspedycji ISS ma potrwać do 16 marca 2012 roku.

Dokowanie Sojuza TMA-22 do stacji ISS. Credit: NASA TV


Powitanie załogi Sojuza TMA-22 na ISS. Credit: NASA TV

Komentarze