Pierwszy rozbłysk klasy X w 2012 roku

Dzisiaj, około godz. 19:30 na powierzchni Słońca doszło do kolejnego silnego rozbłysku. Uwalniająca się w dużej ilości energia podczas jego trwania sprawiła, że rozbłysk osiągnął klasę około X2. Był to zatem najsilniejszy taki rozbłysk na Słońcu od początku tego roku. Najwyższa faza dzisiejszego rozbłysku trwała około 30 minut.


Grupa 1402 podczas drugiego dnia widoczności, w dniu 16 stycznia 2012 roku - sprawca dzisiejszego rozbłysku. (SOHO)
Jak większość z rozbłysków, tak i ten miał miejsce w okolicach rejonów aktywnych w fotosferze Dziennej Gwiazdy - wygenerowała go grupa plam oznaczona numerem 1402. Grupa ta niedawno widoczna była dla obserwatorów, a jej rozmiary kilkukrotnie przewyższały rozmiary Ziemi. Jej przemieszczanie się na tarczy Słońca można było śledzić od 15 do 26 stycznia. Dziś grupa ta zachodzi za zachodnią krawędzią tarczy słonecznej. Warto przypomnieć, że podczas przemieszczenia się tej grupy plam na widocznej z ziemi stronie Słońca, za jej sprawą zachodziły gwałtowne zjawiska, m.in. koronalny wyrzut masy CME skierowany bezpośrednio w stronę naszej planety. Obserwatorzy z oddalonych bardziej na północ szerokości geograficznych mogły dzięki temu cieszyć się widokami efektownych zórz polarnych.

Rozbłysk osiągnął siłę klasy około X2. (NOAA)
Grupa nr 1402 była jedną z bardziej aktywnych grup w ostatnim czasie. Dzisiejszy rozbłysk klasy X2 jaki kompleks tych plam wygenerował, nie był już skierowany w kierunku naszej planety, więc jeśli nawet doszło podczas jego trwania do koronalnego wyrzutu masy, niestety tym razem na pojawienie się zorz polarnych nie ma większych szans. Na szczęście dla obserwatorów nieba, już dziś dobrze stała się widoczna nowa grupa plam o numerze 1410, której przemieszczanie i aktywność będziemy mogli śledzić w kolejnych dniach. Kto wie, może i ten rejon popisze się większą aktywnością?

Rozbłysk zarejestrowany w paśmie ultrafioletowym przez sondę SDO. (NASA)
Aktywność słoneczną wraz z siłą rozbłysków i obszarem występowania zórz polarnych nad Ziemią można na bieżąco śledzić dzięki wykresom NOAA w zakładce "Zorze polarne na żywo".

AKTUALIZACJA. Jest potwierdzenie wystąpienia koronalnego wyrzutu masy (CME) podczas dzisiejszego rozbłysku. Pierwsze analizy informują, że chmura słonecznej materii wystrzeliła z grupy nr 1402 z prędkością około 2500 km/h. Co zrozumiałe, CME nie było skierowane w naszym kierunku, ale niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia zórz na obszarach okołobiegunowych zawsze może istnieć. Poniżej zapętlona animacja koronalnego wyrzutu masy powstała ze zdjęć z sondy SOHO.

CME podczas dzisiejszego rozbłysku klasy X. Kliknij, by odtworzyć. (SOHO, NASA)

Komentarze