Rozbłysk klasy M8.4 (10.03.11)

Wczoraj, po chwilowej ciszy doszło do kolejnego rozbłysku na Słońcu, który osiągnął klasę M8.4. Zjawisko rozpoczęło się około godz. 17:20 czasu polskiego, a swoje maksimum osiągnęło o godz. 17:44. Podczas trwania rozbłysku, którego źródłem była grupa plam nr 1429, doszło do koronalnego wyrzutu masy (CME), który jest skierowany bezpośrednio w Ziemię. Jego uderzenie przewiduje się na 12 marca, około godz. 19:03 czasu polskiego (+/- 7 godzin). Kliknij, by zobaczyć animację, w jakim kierunku podąża CME z rozbłysku M8.4.

Wczorajszy rozbłysk - maksymalna faza M8.4. (NOAA)
Tracza słoneczna - stan na 11.03.2012 r. (SOHO)
Wczorajszy rozbłysk, podczas którego doszło do CME pochodził z aktywnej plamy 1429, z którą za kilka dni się pożegnamy. Obecnie znajduje się ona już po zachodniej stronie tarczy Słońca, ale nie jest powiedziane że wraz z jej zachodem, obszar ten szybko zaniknie w fotosferze gwiazdy. Często zdarza się, że aktywniejsze obszary zdolne są przetrwać okres kilkunastu dni po niewidocznej stronie tarczy słonecznej, po czym na nowo pojawiają się na wschodniej stronie Słońca widocznej z Ziemi. Czy tak stanie się z najaktywniejszą grupą plam, jaka powstała na Słońcu w 2012 roku? Za pewien czas się przekonamy.

Dziura koronalna - 11.03.2012 r. (SDO)
NOAA na chwilę obecną zaleca gotowość głównie obserwatorom z wyższych szerokości geograficznych. Na najbliższe 24 godziny szacuje się 80% prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych rozbłysków klasy M i 40% prawdopodobieństwo dla zjawisk klasy X. W okolicach wschodniej części tarczy słonecznej pojawiła się kolejna dziura koronalna. Wiatr słoneczny wydobywający się za jej sprawą może dotrzeć do Ziemi 16-17 marca. Z uwagi na wytworzenie CME podczas wczorajszego rozbłysku rośnie szansa na kolejną burzę magnetyczną związaną z koronalnym wyrzutem z 10 marca. Wraz z pojawianiem się nowych prognoz, zwłaszcza w dniu jutrzejszym, jak zwykle prawdopodobnie będą następowały aktualizacje wpisu.

AKTUALIZACJA (12.03/10:00). Nowa prognoza NOAA przewiduje 60% prawdopodobieństwo wystąpienia silniejszej burzy magnetycznej, po uderzeniu nadchodzącego CME, które ma dotrzeć do Ziemi dzisiaj, o godz. 19:03 czasu polskiego (+/- 7 godzin).

AKTUALIZACJA (12.03/15:10). Burza magnetyczna rozpoczęta. Uderzenie CME nastąpiło około godz. 10:30 czasu polskiego, wywołując jak na razie umiarkowanej siły burzę stopnia G2 (Kp na poziomie 6). Zorze polarne niemal natychmiast pojawiły się nad Nową Zelandią i Tasmanią. W tym momencie gotowość obserwacyjna zalecana jest głównie osobom z wyższych szerokości geograficznych.

AKTUALIZACJA (12.03/20:50). Zorze polarne nad oddalonymi dalej na północ krajami trwa, choć wg planetarnych indeksów burza się zakończyła (możliwe, że odczyty są nieprawidłowe). Kp wzrosło dwie godziny temu do 7, po czym spadło do 4. Wzrosła też prędkość wiatru słonecznego (ponad 700 km/sek), a około 17:00 nastąpiło kolejne słabsze uderzenie słonecznej materii. Pomimo wielu zbieżności, zorze polarne występują dotychczas tylko na wyższych szerokościach geograficznych. Od kilkudziesięciu minut trwa spektakularna zorza w Abisko, na północy Norwegii. Poniżej jeden z kadrów wykonanych przez statyczną kamerę tego obserwatorium zorzowego, a tutaj link do aktualizowanych co kwadrans zdjęć nieba nad tym rejonem.

Zorza nad Abisko (około 20:10 CET).

Komentarze