LIVE BLOG: Dragon C2+ -Ostatni dzień misji

Ten wpis jest aktualizowany na bieżąco. Aby odczytywać nowe informacje zalecane jest odświeżanie witryny. Zdjęcia pochodzą z przekazu telewizji NASA.


18:45 Po dziewięciu dniach misja Dragon C2+ dobiegła końca. Jak powiedział komentator telewizji NASA Josh Byerly, misja ta jest wielkim sukcesem zarówno dla SpaceX jak i NASA. Pierwszy w historii komercyjny lot do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zakończył się pełnym sukcesem. Zadania objęte w tym locie zostały przeprowadzone bez trudności technicznych, w związku z czym i tak znaczna już pozycja SpaceX na kosmicznym rynku, umacnia się jeszcze bardziej. Przed tą firmą ambitne plany i dążenie do regularnego przeprowadzania misji zaopatrzeniowych na stację ISS i nie tylko - ile z planów uda się zrealizować? Bez względu na odpowiedź można stwierdzić, że pełen sukces zakończonej dzisiaj misji Dragon C2+ został osiągnięty. Od poprawnego startu, przez prawidłowe cumowanie do ISS, jak i bezpieczny powrót na Ziemię, lot ten otworzył nowy rozdział w lotach kosmicznych, a my byliśmy świadkami tych wydarzeń.  Dziękuję wszystkim, którzy przyłączyli się do śledzenia transmisji i relacji!

Wodowanie Dragona w Pacyfiku. (NASA TV/iss2012)

18:24 Oficjalny czas trwania misji: 9 dni, 7 godzin, 58 minut od startu do wodowania.

18:02 Poinformowano o stabilnej pozycji dryfującej kapsuły.

18:00 Dragon jest podejmowany przez zespół SpaceX. Odczepiono główne spadochrony od kapsuły. Trwa również wyłączanie systemów pokładowych.

17:51 Statki i zespół wyznaczony do odzyskania kapsuły w drodze do dryfującego Dragona. Choć kapsuła powróciła na Ziemię, w kontroli misji SpaceX nadal panuje pełne skupienie. O sukcesie można będzie ze spokojem powiedzieć, gdy Dragon zostanie całkowicie zabezpieczony.

17:46 Rozpoczęły się poszukiwania kapsuły. Trwa oczekiwanie na podjęcie statku.

17:43 SPLASHDOWN! Dragon pomyślnie woduje na Pacyfiku! Potwierdzenie od SpaceX - wodowanie nastąpiło o godz. 17:42 czasu polskiego.

17:41 Około 100 sekund dzieli nas od pomyślnego zakończenia misji Dragon C2+.

17:40 Dragon opada prawidłowo. Za 4 minuty powinno nastąpić wodowanie  w Pacyfiku.


17:39 Trzy główne spadochrony wypuszczone poprawnie!

17:33 Łączność powróciła! Wiele wskazuje na to, że wodowanie będzie udane, Dragon przedarł się przez atmosferę ziemską. Za trzy minuty wypuszczenie spadochronów.

17:32 Za minutę powinna powrócić łączność radiowa z Dragonem. To krytyczna chwila wchodzenia w atmosferę.

17:27 Blackout. Łączność z Dragonem została zerwana. Spodziewany powrót kontaktu o 17:33 CEST.

17:25 Entry Interface. Dragon wchodzi w ziemską atmosferę. Teraz testom zostanie poddana zewnętrzna osłona termiczna pojazdu.

17:22 Trzy minuty do wejścia Dragona w atmosferę. Pomiędzy godz. 17:27 a 17:33 trwać będzie tzw. okres "blackout", podczas którego temperatury na zewnątrz pojazdu osiągają najwyższe wartości, a w łączności radiowej pomiędzy statkiem a kontrolą misji mogą pojawiać się przerwy. To kilka najgroźniejszych minut powrotu na Ziemię.

17:19 Stan oceanu jest dziś sprzyjający wodowaniu kapsuły. Pozostaje 6 minut do wejścia w atmosferę.

17:14 Pół godziny do wodowania.

17:12 Potwierdzono oddzielenie członu serwisowego. Za kilkanaście minut spłonie on w czasie wejścia w ziemską atmosferę. Odmiennego losu pozostaje życzyć kapsule Dragon, którą przed rozgrzanymi gazami i wysokimi temperaturami ma ochraniać zewnętrzna osłona termiczna. Wejście w atmosferę nastąpi w najbliższych kilkunastu minutach.

Wizja artystyczna wchodzącego w atmosferę statku Dragon. (SpaceX/NASA)
17:08 Minuta do odrzucenia członu serwisowego od Dragona. 36 minut do wodowania.

17:04 Do wodowania pozostaje 40 minut. SpaceX poinformował o osiągnięciu poprawnej pozycji Dragona do odrzucenia członu serwisowego.

17:02 Za 7 minut odrzucenie członku serwisowego (m.in. z panelami słonecznymi) od głównej części statku Dragon.

17:01 Silniki wyłączone, odpalenie deorbitacyjne poprawne. Nie można się już wycofać - Dragon powraca na Ziemię!

16:55 Silniki manewrowe pracują poprawnie. 5 minut do wyłączenia silników i zakończenia odpalenia deorbitacyjnego.

16:51 DEORBIT BURN. Następuje zapłon silników manewrowych, który potrwa przez następne 9 minut 50 sekund.

16:50 Minuta do rozpoczęcia deorbitacji.

16:40 11 minut do deorbitacji. W kontroli misji SpaceX panuje skupienie. Jeśli Dragon wytrzyma przejście przez atmosferę i poprawnie osiądzie na powierzchni Oceanu Spokojnego, misję Dragon C2+ można będzie uznać za zakończoną pełnym sukcesem. Zanim jednak będzie można tak powiedzieć, czeka nas jeszcze godzina dużych emocji.


16:31 Dwadzieścia minut do deorbitacji.

16:30 "Deorbit burn", czyli odpalenie silników manewrowych, inicjujące spadek z orbity nastąpi o godz. 16:51. Po prawidłowym przeprowadzeniu odpalenia, Dragon rozpocznie schodzenie z orbity. O godz. 17:09 od kapsuły zostanie odrzucony "trunk", w którym m.in. chowają się panele słoneczne statku. Ten przedział statku ulegnie spaleniu w ziemskiej atmosferze. Po odrzuceniu trunka odsłonięta zostanie osłona termiczna Dragona, która ochroni kapsułę podczas przechodzenia przez ziemską atmosferę. Kilka minut później Dragon uderzy w górne warstwy atmosfery, dookoła statku wytworzą się ekstremalnie gorące gazy i plazma, o temperaturze nawet 1600 stopni Celsjusza.

Po przejściu przez najniebezpieczniejszy etap przechodzenia przez atmosferę, na wysokości 10 000 stóp o godz. 17:36 wypuszczone zostaną trzy główne spadochrony, o rozpiętości 116 stóp. Wodowanie w Pacyfiku powinno nastąpić o godz. 17:44. Wg informacji inżynierów SpaceX, Dragon będzie w stanie bezpiecznie wodować, nawet gdyby jeden z trzech spadochronów zawiódł w trakcie ostatnich minut lotu.

16:15 Zgodnie z planem transmisja zostaje wznowiona. Obecnie Dragon wykonuje swoją ostatnią orbitę w trakcie misji.

16:10 GO FOR DEORBIT BURN! Personel kontroli misji SpaceX wydał zgodę na rozpoczęcie deorbitacji o godz. 16:51 CEST.

16:06 Za około 10 minut powinna zostać wznowiona transmisja telewizji NASA. Wówczas wznowione zostaną bieżące aktualizacje w tym wpisie.

12:15 W następnych kilku godzinach Dragon będzie stopniowo obniżał orbitę, by około godz. 16:50 przeprowadzić manewr deorbitacji, inicjujący spadek z orbity. Główna transmisja telewizji NASA z deorbitacji i wodowania zostanie wznowiona około godz. 16:15 CEST. W najbliższych minutach zostanie wyemitowana retransmisja z dzisiejszego odcumowania Dragona.

12:06 Dystans Dragona od ISS wynosi już ponad 200 metrów.

12:03 Trajektoria oddalania się od ISS zgodna z planem, Dragon oddala się bez trudności technicznych.

12:01 Ostatnie opalenie silników manewrowych poprawne.

11:55 Nieco ponad 4 minuty do ostatniego odpalenia silników manewrowych kapsuły Dragon. Nastąpi ono w odległości około 200 metrów od ISS.

11:52 Drugie odpalenie manewrowe kompletne i poprawne. Dragon oddala się od ISS.


11:51 Oficjalny czas wypuszczenia 11:49 CEST. Przeprowadzono pierwszy zapłon silników manewrowych w celu poprawnego oddalenia od ISS. Gotowość do przeprowadzenia drugiego odpalenia silników.

11:50 Uwolnienie statku Dragon od ISS!

11:45 GO FOR DRAGON RELEASE. Zgoda na uwolnienie Dragona. Manipulator SSRMS powinien wypuścić kapsułę w ciągu najbliższych 5 minut.

11:43 Obecnie wypuszczenie Dragona planowane jest około godz. 11:50 CEST. Decyzja GO/NO GO powinna zostać wydana lada moment.

11:35 Przez ostatnie 5 dni astronauci ISS przeprowadzili szereg prac związanych z przemieszczaniem ładunku, jaki Dragon dostarczył na stację. Zużyte i niepotrzebne przedmioty zostały załadowane na pokład Dragona. Wszystkie zadania jakie do tej próby były w planie misji udało się zrealizować bez trudności technicznych. O ile nadal lot będzie przebiegał pomyślnie, tuż przed godz. 17:00 powinien zostać przeprowadzony manewr deorbitacyjny, po którym kapsuła zostanie skierowana w atmosferę ziemską. Wodowanie pozostaje zaplanowane na godz. 17:44 CEST.

11:27 Kontrola misji dyskutuje na temat udzielenia pozwolenia na wypuszczenie kapsuły z ramienia SSRMS w najbliższych minutach.

11:22 Wodowanie zaplanowane na godz. 17:44 powinno nastąpić kilkadziesiąt kilometrów na zachód od wybrzeży Kalifornii.


11:19 O godz. 10:07 CEST uwolniono kapsułę od modułu Harmony, z którym Dragon był połączony przez ostatnie 5 dni.


11:15 Wypuszczenie Dragona z SSRMS zaplanowano na godz. 11:35, nastąpi ono więc około pół godziny szybciej niż dotychczas przewidywał to plan lotu.

11:06 Transmisję można śledzić dzięki telewizji NASA. Osoby korzystające z aplikacji VLC mogą wykorzystać także poniższy link do odbioru transmisji: http://www.nasa.gov/145590main_Digital_Media.asx

11:00 Po dziesięciu dniach spędzonych w kosmosie, pierwsza komercyjna misja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dobiega końca. To już ostatnie godziny trwania lotu Dragon C2+. Przed nami kilka godzin ekscytujących widoków i wielkich emocji. O godz. 11:35 czasu polskiego zaplanowano odłączenie kapsuły Dragon od manipulatora ISS. Kilka godzin później powinien zostać przeprowadzony manewr deorbitacyjny, który doprowadzi do wejścia w atmosferę i wodowania w Oceanie Spokojnym zaplanowanego na godz. 17:44 CEST. Rozpoczyna się specjalna relacja na żywo z ostatniego dnia misji Dragon C2+!

Komentarze

 1. No,zakupy załatwione, pies w ogrodzie, mogę zasiąść ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwsze z trzech głównych wydarzeń za nami:-) Po odcumowaniu zostało zejście z orbity i wodowanie. Szykuje się trochę przerwy w transmisji NASA, zdaje się, że do 16:15...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mąż wywlókł mnie do miasta, ale już wróciłam i od razu sprawdzam, jak przebiegło lądowanie. Wszystko super i cieszę się bardzo!
   Ja również dziękuję za wspólne przeżywanie wspaniałych emocji i mobilizację do śledzenia misji :-)))

   Usuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"