Rozbłysk klasy M5.1 (17.05.12)

Po serii rozbłysków klasy M, jaka miała miejsce od 5 do 10 maja, aktywność obszaru 1476 wyraźnie spadła, choć nadal był on w stanie generować rozbłyski tej siły. Dzisiaj, gdy grupa ta właśnie zachodzi na niewidoczną stronę tarczy słonecznej, nastąpił z niej rozbłysk klasy M5.1, który rozpoczął się o godz. 03:25 czasu polskiego.

Ostatnio zastanawiałem się, czy grupa 1476 pokaże jeszcze co potrafi zanim przestanie być widoczna. Jak pokazuje dzisiejsze zjawisko, obszar ten żegna się z nami jeszcze efektowniej, jak podczas przywitania, gdy rozpoczęło się od rozbłysku M1.4. Rozbłysk osiągnął maksimum w klasie M5.1 o godz. 03:47 i trwał do 04:14. Po osiągnięciu maksimum, siła flary spadała bardzo wolno, a gdy tak się dzieje, wówczas rosną szanse na pojawienie się koronalnych wyrzutów masy z obszaru wytwarzającego rozbłysk. Tak stało się i tym razem - CME wyrzucone w przestrzeń kosmiczną było znacznych rozmiarów, ale prawdopodobnie nie będzie miało większego wpływu na pole magnetyczne Ziemi. Grupa plam 1476 nie jest bowiem skierowana bezpośrednio w kierunku naszej planety i możliwym jest, że materia uwolniona podczas CME (a przynajmniej jej większość) minie Ziemię w swojej wędrówce. W następnych godzinach powinna pojawić się symulacja trajektorii przemieszczania się wyrzutu masy, wówczas będzie jasne, na ile będzie on miał wpływ na Ziemię.

Wykres dzisiejszego rozbłysku - maksimum M5.1 przypadło na godz. 03:47 CEST. (NOAA/SWPC)
Tarcza słoneczna - stan na 17.05.2012 r. (SDO/NASA)
Wraz z zajściem obszaru 1476, co nastąpi w najbliższych kilkunastu godzinach, przewiduje się niską aktywność słoneczną. Choć widocznych jest osiem obszarów aktywnych, to jednak żaden z nich na dzień dzisiejszy nie jest w stanie wytwarzać silniejszych rozbłysków. Poniżej zapis wideo dzisiejszego CME, poprzedzonego rozbłyskiem M5.1.

Rozbłysk M5.1 i CME z grupy 1476. (Credit: LASCO C2/Solarham/ve3en1)


AKTUALIZACJA:
Instytut GSWL opracował już trajektorię poruszania się CME z dzisiejszego rozbłysku. Materia uwolniona w dzisiejszym rozbłysku całkowicie ominie Ziemię, jest zaś częściowo skierowana w stronę Merkurego. Kliknij, by zobaczyć animację trajektorii wyrzutu masy.

Komentarze