Rozbłysk klasy M3.3 (03.06.12)

Na około dwie i pół doby przed ostatnim w naszym życiu tranzytem Wenus na tle Słońca, nasza Dzienna Gwiazda zaczęła zwiększać swoją aktywność. O godz. 19:48 czasu polskiego grupa plam oznaczona numerem 1496 wytworzyła pierwszy od 17 maja rozbłysk klasy M. Maksimum o sile M3.3 przypadło na godz. 19:55 i po dwóch minutach zaczęło słabnąć.

Od kilku dni możemy obserwować na Słońcu większą niż zwykle ilość regionów aktywnych. Większość z zaznaczonych ośmiu obszarów posiada proste pola magnetyczne i na razie nie jest w stanie wytwarzać silniejszych rozbłysków od klasy C. Takie to też jedynie zjawiska zachodziły na Słońcu w ostatnim czasie. Dzisiejsza flara była bardzo krótkotrwała i najpewniej nie towarzyszył jej koronalny wyrzut masy. Jeśli nawet do niego by doszło, istniałyby niewielkie szanse by jego trajektoria przebiegała w kierunku Ziemi. Region 1496 dopiero trzy doby temu wyłonił się zza wschodniej krawędzi tarczy i potrzeba jeszcze kilku dni, by ewentualne wyrzuty masy uwalniane podczas rozbłysków z tego regionu, kierowane były bezpośrednio w kierunku naszej planety. Za około trzy-cztery doby region 1496 wraz z kilkoma sąsiednimi obszarami znajdzie się w okolicach centralnej części tarczy słonecznej.

Wykres dzisiejszego rozbłysku - maksimum M3.3 przypadło na godz. 19:55 CEST. (NOAA/SWPC)
Tarcza słoneczna - stan na 03.06.2012 r. (SDO)
Dzisiejszy rozbłysk był pierwszym podobnej siły zjawiskiem od 17 maja. Łącznie w poprzednim miesiącu wystąpiło 10 rozbłysków klasy M, z których najsilniejszy miał miejsce 10 maja. Możliwe, że aktywność słoneczna w najbliższych dniach będzie wzmożona.

Komentarze

  1. Czyli zanosi się, że przechodzącej wenus towarzyszyć będzie kilka ładnych plam słonecznych. Będzie ładniej wyglądać.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"