Pięć rozbłysków klasy M (04.07.12)

Na amerykańskie święto Dnia Niepodległości, Słońce dołożyło od siebie garść fajerwerków. Tak ciekawego dnia na Dziennej Gwieździe po ziemskiej stronie już długo nie mieliśmy. I choć nie doszło do rozbłysków najsilniejszej klasy, to jednak 4 lipca 2012 roku zapisze się jako jeden z najaktywniejszych dni 24. cyklu aktywności słonecznej. Mijającego dnia doszło aż do pięciu rozbłysków klasy M, co jest jednym z rekordów tego cyklu.

Pierwszy dzisiejszy rozbłysk klasy M rozpoczął się wytwarzać o godz. 06:28 czasu polskiego. Do maksimum o sile M2.3 dobił on o godz. 06:37, z kolei 8 minut później zakończył się. Drugi dzisiejszy rozbłysk rozpoczął się o godz. 11:47 i o godz. 11:55 osiągnął maksymalną siłę - M5.3. Był to niemal tak silny rozbłysk jak jeden z czterech wyemitowanych 2 lipca. O godz. 14:07 doszło do wytworzenia flary M2.3, z maksimum o godz. 14:24. Nieco ponad dwie godziny później, o godz. 16:40 przypadła faza maksymalna rozbłysku M1.3, który zakończył się dwie minuty później. O godz. 18:39 przypadło maksimum rozbłysku M1.8 (z grupy 1513). W przypadku pierwszego z dzisiejszych rozbłysków, doszło do koronalnego wyrzutu masy. Niestety, materia została uwolniona w takim kierunku, który nie prowadzi do spotkania z ziemskim polem magnetycznym, a jeśli już to tylko w niewielkiej części.

Rozbłysk M2.3 na 7 minut przed maksimum. (SDO/długość fali 94 angstremy)
Wykres najsilniejszego z dzisiejszych rozbłysków - maksimum o sile M5.3 przypadło na godz. 11:55 CEST. (NOAA)
Tarcza słoneczna - stan na 04.07.2012 r. (SDO)
Wszystko za sprawą aktywnego obszaru o numeracji 1515, który obecnie znajduje się nieco na zachód od centralnej części tarczy słonecznej. Rejon ten, o rozpiętości ponad ośmiokrotnie przekraczającej rozmiary naszej planety od dwóch dni generuje dużą ilość rozbłysków klasy M, zaś typowa aktywność nie maleje poniżej klasy C. Obszar ten za około tydzień zajdzie na niewidoczną stronę Słońca, ale już dzisiaj wzeszły nowe grupy plam, które mogą utrzymać podwyższoną aktywność słoneczną. Rejon 1515 nie posiadał tak imponujących rozmiarów jakie ma obecnie, poniżej dostępna jest animacja ukazująca rozwój grupy od momentu jest wschodu po dzień dzisiejszy. Można na niej dostrzec liczne zmiany struktury tego obszaru i jego przemieszczanie wraz z upływem następnych dni.

Ewolucja obszaru 1515 od czasu wschodu do dnia dzisiejszego. (SDO)
Grupa 1515 - sprawa większości dzisiejszych rozbłysków. (SDO)
Grupa 1515 posiada obecnie skomplikowane pole magnetyczne typu beta-gamma-delta i jest zdolna wytwarzać rozbłyski najsilniejszej klasy X. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia w ciągu najbliższej doby szacuje się na nieco ponad 10%, z kolei w przypadku rozbłysków klasy M prawdopodobieństwo wynosi ponad 70%.

AKTUALIZACJA:
Ustalono, że rozbłyskowi M1.8 z grupy 1513 towarzyszył koronalny wyrzut masy. Jego dotarcie do Ziemi spodziewane jest 7 lipca, około godz. 08:00 CEST.

Komentarze