Rozbłysk klasy M2.8 (01.07.12)

Wraz z nowym miesiącem, aktywność słoneczna pozostaje podwyższona. 1 lipca wystąpił kolejny rozbłysk klasy M. Ponownie źródłem flary był obszar aktywny 1513, posiadający na tyle skomplikowane pole magnetyczne, by wciąż pozostawać zdolnym do generowania rozbłysków tej siły.

Zjawisko zaczęło się wytwarzać o godz. 21:11 czasu polskiego. Siedem minut później rozbłysk osiągnął maksymalną siłę M2.8, po czym o godz. 21:21 zakończył się. Podczas trwania rozbłysku najpewniej nie doszło do koronalnego wyrzutu masy. Jeśli w kolejnych rozbłyskach - a takie są bardzo możliwe, dojdzie do wyrzutów masy, zjawiska te będą mogły być geoefektywne. Obszar aktywny 1513 znajduje się w pobliżu centralnej części tarczy słonecznej i przez kilka kolejnych dni będzie ustawiony idealnie w kierunku Ziemi. Poza grupą 1513, również rejon 1515 posiada pole magnetyczne typu beta-gamma, co daje mu możliwość wytwarzania rozbłysków klasy M. Na razie jednak zachwyca on tylko rozmiarami i ciekawą strukturą, pozostając pozornie spokojnym obszarem. Warto by posiadacze lornetek i teleskopów z folią słoneczną poświęcili kilka chwil na zapoznanie się z obszarem 1515, jest to bowiem jedna z ciekawszych pod względem budowy grup plam wykształconych przez Słońce podczas 24. cyklu aktywności. Dzisiaj i jutro warto spróbować obserwacji Dziennej Gwiazdy, liczba plam i obszarów aktywnych wreszcie nieco się podwyższyła. W dniu dzisiejszym liczba Wolfa pierwszy raz od dłuższego czasu przekroczyła wartość 100 i wynosi 137.

Wykres wczorajszego rozbłysku - maksimum M2.8 przypadło na godz. 21:18 CEST. (NOAA)
Tarcza słoneczna - stan na 02.07.2012 r. (SDO)
Obszar aktywny 1515 - jedna z ciekawszych grup plam aktualnego cyklu słonecznego. (SDO)

Na najbliższe 24 godziny przewiduje się 55% szans dla wystąpienia kolejnych rozbłysków klasy M i 5% szans na zjawiska klasy X. Dzisiejszej nocy (już 2 lipca) obszar 1513 wytworzył kolejny rozbłysk klasy M, ale o tym wspomnę już w kolejnym wpisie w godzinach wieczornych.

Komentarze