Rozbłysk klasy M1.7 (05.01.13)

Może to zabrzmi jak powieść fantasy, ale jednak to fakt. Po raz pierwszy od 28 listopada 2012 roku na Słońcu doszło do silniejszego rozbłysku. Dzisiejsze zjawisko może być kolejną oznaką przełamywania ciągnącej się od sześciu tygodni wyjątkowej ciszy na naszej gwieździe.

Zjawisko rozpoczęło się o godz. 10:26 czasu polskiego i po pięciu minutach osiągnęło fazę maksymalną - M1.7. O godz. 10:34 flara zanikła.  Był to pierwszy rozbłysk takiej siły od 28 listopada. W pełnej skali rozbłysków było to zjawisko umiarkowane, ale na tle ostatnich tygodni - najsilniejsze. Po 28 listopada aktywność słoneczna systematycznie malała, a okres ciszy przeciągał się tygodniami. Pod koniec ubiegłego roku pisałem o miesiącu bez silniejszych rozbłysków, dwa dni temu z kolei zaczął się szósty z rzędu tydzień wyjątkowo niskiej aktywności słonecznej. Teraz mamy do czynienia z kilkoma oznakami mogącymi zwiastować przełamanie tej ciszy. Jednym z nich może być dzisiejszy rozbłysk M1.7.

Tarcza słoneczna - stan na 05.01.2013 r. (SDO)
Wykres emisji rentgenowskiej dzisiejszego poranka - widoczny rozbłysk M1.7 o godz. 09:31 CET. (NOAA)

Za ewentualnością okresu zwiększonej aktywności przemawia także rosnąca ilość obszarów aktywnych, jakie od dwóch dni zaczęły się dość obficie wytwarzać po dostrzegalnej stronie gwiazdy. Dwa dni temu w apdejcie pisałem o możliwości zmiany dotychczasowej sytuacji i jak na razie wygląda na to, iż jesteśmy na dobrej drodze. W dniu dzisiejszym jest oficjalnie zaznaczonych dwanaście obszarów, choć samych grup można dostrzec czternaście. Za około dwie doby wzejdzie następny region zza wschodniej krawędzi i o ile te obszary, jakie obecnie są dostrzegalnie nie zanikną, pojawi się szansa na dostrzeżenie aż piętnastu grup plam w tym samym czasie, co będzie jedną z najwyższych wartości w tym cyklu. Niestety zdolność wytwarzania silniejszych rozbłysków dotyczy, przynajmniej na razie, grupy 1640 i nowej w pobliżu północno-wschodniej krawędzi, która okazała się sprawcą dzisiejszego rozbłysku.

Jako, że źródło opisywanego zjawiska dopiero wyłania się zza krawędzi, istnieje możliwość, że kolejne dni również będą upływać pod znakiem silniejszych rozbłysków. Aby jednak zjawiska te miały szanse stać się geoefektywnymi, obszar je emitujący powinien przebywać możliwie blisko centralnych części tarczy. Czy tak się będzie działo? W tym momencie nic nie jest przesądzone - równie dobrze rozbłysk z porannych godzin mógł być zdarzeniem jednorazowym, chociaż sądząc po ostatnich zmianach można wierzyć, że to początek bardziej urozmaiconego okresu aktywności słonecznej.


Za sprawą czternastu obszarów aktywnych i plam je tworzących, dzisiejsza liczba Wolfa osiągnęła stosunkowo wysoką jak na obecny cykl wartość, wynoszącą 167. Jednak jak już wielokrotnie się przekonaliśmy, znacznie zaplamione niewielkimi obszarami Słońce, czyli ten stan drobnicy o którym wspominałem już poprzednim razem, nie musi wiązać się z określeniem wysokiej aktywności.

Bywały przecież często sytuacje, w których mieliśmy do czynienia z podwyższoną dzienną liczbą Wolfa za sprawą wielu obszarów aktywnych, ale kiedy wszystkie pozostawały stabilne, to do rozbłysków nie dochodziło. Jeśli jednak choć kilka z obecnie widocznych regionów wykształci bardziej niestabilne typy pól magnetycznych, można będzie wreszcie oczekiwać ciekawszego okresu obserwacji dziennej gwiazdy. Póki co, szansa na rozbłyski w ciągu najbliższej doby wynosi 25% dla klasy M i 5% dla zjawisk klasy X.


Komentarze

 1. Jeśli to początek podwyższonej aktywności to super, ale wątpię by to dłużej się utrzymało:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety na razie jest to, czego się obawiałem - kolejny raz zaistniała drobnica. Plam dużo, ale co z tego, skoro wszystkie pozostają spokojne. Może 1652-1653 w kolejnych dniach coś pokażą...

   Usuń
  2. No właśnie, jest drobnica. Pozornie Słońce się rozruszało, ale to tylko pozór. Wolf 167 to nic takiego, skoro każda plama jest taka jakby jej nie było. Ta grupa 1652 chyba najbardziej wygląda na taką, co może być nieco ciekawsza, ale to też niepewna grupa.

   Usuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"