Rozbłysk klasy M5.0 i CME na zachodniej krawędzi (22.05.13)

W środę popołudniu doszło do długotrwałego, silniejszego rozbłysku klasy M5.0 z obszaru aktywnego 1745. Region ten nie był w ostatnich dniach szczególnie aktywny, jednak wraz ze zbliżeniem się do zachodniej krawędzi tarczy słonecznej, popisał się on najsilniejszym zjawiskiem od czasu rozbłysku klasy X1.2 z 15 maja, wyemitowanego przez zanikający już dziś obszar 1748.

Niestety, wydarzenie ze środowego popołudnia nie będzie miało znaczącego wpływu na magnetosferę (o ile w ogóle jakiś wpływ odczujemy). Zjawisko był wprawdzie znacznej energii (maksimum M5.0 osiągnięte zostało o godz. 15:32 CEST), ale za sprawą przebywania grupy 1745 przy zachodniej krawędzi tarczy słonecznej (zdjęcie tarczy z 22 maja), nie było ono kierowane w naszą stronę. W czasie długotrwałego rozbłysku jak zwykle wyemitowane zostały wysokoenergetyczne protony, co widać na poniższym nagraniu CME ze zdjęć LASCO-3 satelity SOHO, którego matryca po rozbłysku została "zbombardowana" strumieniem protonów, a objawia się to zwiększeniem charakterystycznych szumów na matrycy koronografu.

Rozbłysk w fazie spadku tracił energię w powolnym tempie, a w takich wypadkach zwykle dochodzi do koronalnych wyrzutów masy. Dziś również zaistniał wyrzut, który jak się okazało na zdjęciach z sond STEREO i SOHO cechował się dużą rozległością (CME typu częściowe halo, z ang. partial-halo). Ze względu na niekorzystne skierowanie obszaru 1745 względem Ziemi, praktycznie większość wyrzutu została wyemitowana "na zachód" od Ziemi, z niewielkim fragmentem mogącym (choć i to nie jest przesądzone) podążać w naszym kierunku.


Model CME opracowany przez ISWA przewiduje możliwość dotarcia do Ziemi niewielkiej części wyrzutu w sobotę, 25 maja około godz. 17:00 UT (19:00 CEST), wg NOAA może się to stać w piątek 24 maja około 12:00 UT (14:00 CEST). Podobnie jak w przypadku CME z 19 maja po rozbłysku klasy M3.2 z 17 maja, tak i tym razem będziemy mieli najpewniej do czynienia z uderzeniem słabym, które wywoła weekendowe zorze polarne głównie nad szerokościami okołobiegunowymi. Zaburzenia pola magnetycznego spodziewane są na poziomie Kp=4, z możliwością wzrostu do Kp=5 i tym samym wywołaniu burzy magnetycznej stopnia G1. Model ten może być zmieniany, jeśli te nastąpią, to tekst uzupełnię.

Graficzna prezentacja dzisiejszego wydarzenia. Otwórz w nowej karcie - link.
(na podst. materiałów SOHO, SDO, SWPC).
Model CME opracowany przez ISWA przewiduje możliwość słabego uderzenia CME 25 maja ok. 17:00 UT (19:00 CEST), z 50% prawdopodobieństwem wywołania burzy stopnia G1, z indeksem Kp ok. 5. Animacja. (ISWA)

Dzisiejszy rozbłysk klasy M5.0 trafia na siódme miejsce listy najsilniejszych rozbłysków 2013 roku. Gdyby doszło do niego około tydzień wcześniej, moglibyśmy liczyć na silniejsze uderzenie bezpośrednie i większą aktywność zórz polarnych aniżeli w dzisiejszym przypadku. Niestety wszystkie majowe silniejsze zjawiska słoneczne mają miejsce przy krawędzi tarczy słonecznej i nie są kierowane w naszą stronę. Kiedy doczekamy się zjawisk na miarę tego z 15 marca, które wywołało zorze polarne nad Polską 17 marca?

Komentarz do aktualnej aktywności słonecznej - Solar Update
Warunki aktywności słonecznej i zórz polarnych - Pogoda kosmiczna

Komentarze

 1. Albo Słońce rzeczywiście sobie stroi z nas żarty dając najsilniejsze rozbłyski przy samych krawędziach, albo to co napisałeś w którymś poprzednim komentarzu - lepiej poczekać aż będzie nad nami wyż.

  Myślę, że lepiej poczekać na stabilny pogodny wyż. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. dziś ładnie widać trójkąt równoramienny księżyc saturn spika, pozdr majdo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @ P.T.
   Dokładnie tak uważam - na nic nam rozległe zorze, gdy kraj jest przykryty kołdrą z chmur. Co się odwlecze, to nie uciecze. Chociaż w tak słabym cyklu słonecznym nie koniecznie nie uciecze... :-/

   @ Majdo
   Ano właśnie, ładne spotkanie mieliśmy tej nocy. Ponadto zaczął się wyjątkowy pokaz na niebie zachodnim o zmierzchu! Sam jeszcze ani razu nie przyjrzałem się naszej jasnej trójce planet z powodu pogody, ale ufam że jeszcze się rozpogodzi w tym miesiącu... :-)

   Usuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"