Rozbłysk klasy M4.4 z CME (29.11.2020)

Pierwszy raz od ponad trzech lat doczekaliśmy się silnego rozbłysku słonecznego klasy M4.4 połączonego z uwolnieniem koronalnego wyrzutu masy (CME) i emisją radiową typu II i krótkotrwałym słabym blackoutem fal HF poziomu R1 na osłonecznionej półkuli Ziemi. Możliwe, że rozbłysk był silniejszy jako, że grupa plam go emitująca znajduje się jeszcze nieco za południowo-wschodnią krawędzią i nie jest widoczna z perspektywy Ziemia-Słońce i sondy GOES mierzącej poziom emisji rentgenowskiej.

Z powodu położenia źródła zjawiska za krawędzią tarczy, rozbłysk i CME nie będą geoefektywne - zupełnie inną sytuację z punktu widzenia szans na wzburzenie pogody kosmicznej i zorzowe emocje mielibyśmy, gdyby podobne zjawisko nowa grupa plam zdołała wytworzyć za około 8-10 dni gdy będzie bliżej centrum tarczy słonecznej na wprost Ziemi, ale nie wiedząc jak grupa ta wygląda nie można orzec czy do tego czasu dotrwa i czy wydarzenie to mogło być zjawiskiem pojedynczym czy na dłuższy czas mogącym podnieść aktywność słoneczną.

Maksimum emisji rentgenowskiej: 29.11 14:11 CET (M4.4)
Emisja radiowa: typ II (765 km/sek.)
Blackout radiowy: poziom R1
Koronalny wyrzut masy (CME): tak

Fakt wystąpienia takiego wydarzenia jest jednak najważniejszym w 2020 roku jeśli chodzi o dotychczasową aktywność słoneczną i najbardziej istotnym wydarzeniem rozpoczętego rok temu 25. cyklu słonecznego, który coraz częściej  pokazuje nam, że się budzi. Czy grupa plam, jaka wyemitowała dzisiejszy rozbłysk zdoła utrzymać aktywność do czasu wejścia na tarczę i zbliżenia się ku centralnym jej częściom mogąc rodzić zjawiska geoefektywne? Przekonamy się już w najbliższych dniach.

Tymczasem z plam widocznych na tarczy najbardziej imponuje obszar 2786, który osiąga właśnie centralne położenie na południe od słonecznego równika. Rozwój plam w jego strefie sprawił, że pole magnetyczne całego kompleksu uległo skomplikowaniu do poziomu beta-gamma, co czyni grupę 2786 zdolną emitować silne rozbłyski klasy M - te, gdyby wystąpiły w najbliższych 2-3 dniach w tej grupie plam mógłby być kierowane wprost ku Ziemi, ale niestety jak na razie wraz z wykształceniem skomplikowanego pola magnetycznego aktywność rozbłyskowa w tej grupie plam nie uwidoczniła się.


Autorski komentarz do bieżącej aktywności słonecznej - podstrona Solar Update
Warunki aktywności słonecznej i geomagnetycznej na żywo z objaśnieniami nt. interpretacji danych - podstrona Pogoda kosmiczna

  f    t   Bądź na bieżąco z tekstami, zjawiskami astronomicznymi, alarmami zorzowymi i wszystkim co ważne dla amatora astronomii - dołącz do stałych czytelników bloga na Facebooku, obserwuj blog na Twitterze bądź zapisz się do subskrybentów kwartalnego Newslettera.

Komentarze