LIVE Solar Update

Ostatnia aktualizacja komentarza: 17.04  14:30 CEST [12:30 UTC]

17.04.21
POSTĘP 25. CYKLU SŁONECZNEGO: STAN PO I KWARTALE 2021 - z dniem dzisiejszym na blogu ukazało się kolejne kwartalne podsumowanie postępu 25. cyklu aktywności słonecznej uwzględniające pierwsze trzy miesiące 2021 roku. W opracowaniu także o wzburzeniach pogody kosmicznej, które przyniosły subtelne zorze polarne widoczne z północnych lokalizacji Polski. Opracowanie dostępne na blogu.

16.04.21
MAŁY ROZWÓJ PLAM - przy połduniowo-wschodniej krawędzi formują się dwie nowe grupy plam. O ile ich rozwój będzie kontynuowany w weekend powinny one uzyskać oficjalne numeracje 2815-2816. Na południowej półkuli słonecznej nieopodal południowego bieguna widoczna jest obecnie rozległa dziura koronalna. Strumień CHHSS przez nią emitowany powinien dotrzeć do Ziemi około 18 kwietnia (+/- doba) z możliwością wzburzenia aktywności geomagnetycznej.

09.04.21
CZYSTA TARCZA - od dwóch dni tarcza słoneczna pozostaje pozbawiona plam. W najbliższym czasie nie zanosi się na większe zmiany. Prócz tych dni, pierwsza dekada miesiąca z którą dziś się żegnamy przyniosła jeszcze 4 dni stanu zerowej liczby Wolfa. Za nami 38 dni stanu czystej tarczy od początku roku. W koronie słonecznej brak obecnie istotnych dziur koronalnych mogących emitować strumienie wiatru słonecznego podwyższonej prędkości w kierunku Ziemi - powrót jednej z ostatnimi czasy widocznych takiej struktury nastąpić powinien za kilka dni.


Archiwum: LIVE Solar Update (marzec 2021)Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* komentarze są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.