LIVE Solar Update

Ostatnia aktualizacja komentarza: 01.05  13:40 CEST [11:40 UTC]

01.05.21
ZACHÓD TRZECH GRUP PLAM - z początkiem maja kończy się okres widoczności kompleksu trzech niemal związanych ze sobą grup plam 2018-2020-2021,  które niebawem zajdą za południowo-zachodnią krawędź tarczy słonecznej. Po kwietniu suma dni bez plam od początku roku wynosi 41 - ostatni miesiąc przyniósł tylko 7 dni stanu czystej tarczy i po trzech miesiącach IV kwartału 2020 roku oraz marcu 2021, stał się piątym miesiącem po Słonecznym Minimum, w którym ilość dni z pozbawioną plam tarczą nie przekracza 10. Coraz bardziej widać, że przypadek stycznia i lutego 2021 wspomniany w opracowaniu I kwartału 2021 roku był "wypadkiem przy pracy" stale rosnącej ilości plam, a nie trwałą tendencją - mimo, że stany zerowej liczby Wolfa mogą nadal się zdarzać.


Archiwum: LIVE Solar Update (kwiecień 2021)Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* komentarze są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.