LIVE Solar Update

Ostatnia aktualizacja komentarza: 08.08  19:10 CEST [17:10 UTC]

08.08.22
NIESPODZIEWANA BURZA G2 - w nocy z niedzieli na poniedziałek rozwinęła się umiarkowana burza magnetyczna kategorii G2, powiązana najprawdopodobniej z napływem strumienia wiatru słonecznego wysokiej prędkości (CHHSS) z dziury koronalnej, jaka niedawno przemierzała centralne rejony Słońca. Po okresie burzy kategorii G2 trwającym niespełna 3 godziny aktywność geomagnetyczna podtrzymywana była jeszcze na poziomie kategorii G1 przez 9 godzin, łącznie po 12 godzinach od rozpoczęcia burza wygasła. W najbliższym czasie powinno nastąpić warunków.

06.08.22
PLAMY TAK, ROZBŁYSKI... NIE - mimo, że tarcza słoneczna ozdobiona jest obecnie kilkoma dość przyzwoitych rozmiarów grupami plam, żadna z nich nie emituje jak dotąd istotnych pod względem energii rozbłysków. Aktywność słoneczna utrzymuje się na niskim poziomie i bez wiedzy o obecności tych regionów można by odnieść wrażenie, że tarcza słoneczna jest niemal czysta lub całkowicie pozbawiona plam. W najbliższym czasie oczekujmy kontynuacji takiego stanu rzeczy, chyba, że któreś z widocznych grup zaczną się komplikować w swojej budowie magnetycznej i w konsekwencji emitować silniejsze rozbłyski - dziś jednak nic tego nie zapowiada.

01.08.22
AKCJA NA HORYZONCIE - w noc z 31 lipca na 1 sierpnia tuż za północno-wschodnią krawędzią tarczy słonecznej doszło do długotrwałego rozbłysku klasy C9,3, którego źródłem jest najpewniej wykazujący się podwyższoną aktywnością obszar aktywny zmierzający ku widocznej z Ziemi półkuli słonecznej. O ile utrzyma on swoją aktywność być może w przeciągu tygodnia zanotujemy istotne pod względem energii zjawiska mogące mieć wpływ na aktywność geomagnetyczną. Za około 2-3 doby powinniśmy odczuć też napływ strumienia wiatru słonecznego z dziury koronalnej - zależnie od cech wiatru niewykluczone okresy burzowej pogody kosmicznej.


Archiwum: LIVE Solar Update (lipiec 2022)Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* komentarze są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.