LIVE Solar Update

Ostatnia aktualizacja komentarza: 03.10 16:40 CEST [14:40 UTC]

03.10.24  16:40 CEST
NOWY LIDER CYKLU - o godz. 12:18 UTC obszar aktywny wytworzył silny rozbłysk klasy X9.0 (blackout radiowy R3) stanowiący nowy rekord 25. cyklu słonecznego. Do zjawiska doszło w trakcie przekraczania przez region 3842 centralnego południka podczas niemal idealnego zwrócenia ku Ziemi. Bardzo nieliczne jeszcze zdjęcia koronograficzne potwierdzają zaistnienie CME typu full-halo, co zagwarantuje nam bezpośrednie uderzenie w Ziemię. Być może zdoła on dogonić poprzednika z wtorkowego rozbłysku klasy X7.1 lub dotrzeć niedługo po nim wzmacniając efekty geomagnetyczne. Szerszy komentarz ukaże się w aktualizacji ostatniego tekstu na blogu wraz z napływem większej porcji obrazów z LASCO.

03.10.24  06:40 CEST
WIĘCEJ ROZBŁYSKÓW, WSCHÓD AR3848 - obszar aktywny 3842 będący sprawcą wtorkowego rozbłysku klasy X7.1 posiada w dalszym ciągu niestabilne pole magnetyczne typu beta-gamma-delta mając zdolność emitowania silnych zjawisk. Co pewien czas generuje on umiarkowane rozbłyski klasy M, które mogą być preludium do kolejnego rozbłysku najwyższej energii. Obecnie region ten osiąga położenie na tarczy bliskie centralnemu południkowi i tym samym bezpośrednie zwrócenie ku Ziemi. Jeżeli zacznie poważniej korzystać ze swoich możliwości być może zdoła uwolnić w naszym kierunku kolejny(kolejne) CME, które stanowiłyby wsparcie dla bardzo niepozornego wyrzutu z wtorkowego rozbłysku i jeszcze mniej okazałego CME z rozbłysku klasy M3.6 z 02.10 jaki miał miejsce kilka godzin po X7.1 - w jego jednak przypadku oczekiwane jest pełne rozminięcie z Ziemią od południa przez bardzo niewielką rozpiętość kątową wyrzutu.

 
Emisja rentgenowska w ostatnich 36 godzinach i rozmieszczenie grup plam wg stanu na 03.10.2024 r. Credit: GOES/SDO.

Zapis rejestrowanej na bieżąco emisji rentgenowskiej dobrze ukazuje wzrost aktywności rozbłyskowej na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu godzin - od czasu rozbłysku klasy X7.1 doszło już do ponad 10 rozbłysków klasy M za sprawą aktywności obszaru 3842, niektórym z nich towarzyszą niewielkie emisje CME w skali mikro, które nie powinny wiele namieszać w aktywności geomagnetycznej, ale które mogą być także zwiastunem kolejnych zjawisk na podobieństwo wtorkowego.

Jednocześnie czwartkowy poranek przynosi nam wschód nowej rozbudowanej grupy plam 3848 zza północno-wschodniej krawędzi. Wydaje się ona być dobrą kandydatką do utrzymania podwyższonej aktywności rozbłyskowej o ile w ramach jej dużej powierzchni dojdzie do uformowania plam zwiększających niestabilność magnetyczną całego regionu. Obecnie szansa na kolejne rozbłyski istnieje dzięki obszarom 3842 (beta-gamma-delta), 3841, 3844, 3848 (beta-delta), oraz 3843 (beta-gamma). Wszystkie wymienione regiony na chwilę pisania tego komentarza są w fazie rozwoju; największym pozostaje AR3842 z rozmiarem 380 MH.

GOTOWOŚĆ ZORZOWA [G3] 04-05.10 - w związku z wtorkowym rozbłyskiem klasy X7.1 i towarzyszącym mu słabo widocznym na koronografach wyrzutem koronalnym, SWPC wystosowała prognozę silnej burzy magnetycznej kategorii G3 na 04.10 z opcją kontynuacji (G2) dnia następnego. Wobec powyższego na blogu wprowadzony jest stan gotowości zorzowej dla polskich obserwatorów na okres 04-05.10. Pełny komentarz do prognozy dostępny w najnowszym opracowaniu.

02.10.24  07:00 CEST
X7.1 Z CME - wieczorem 1 października obszar 3842 wygenerował drugi najsilniejszy rozbłysk 25. cyklu - klasy X7.1 ze słabo zarysowanym CME. Zobrazowania LASCO są wciąż bardzo skąpe, toteż trudno jeszcze szacować ostateczną prędkość i czas podróży, wydaje się jednak, że istnieje przynajmniej boczna flanka CME podążająca ku Ziemi. Wstępne opracowanie dostępne na blogu.

01.10.24  16:00 CEST
SILNE M7.6 SEKUNDY PRZED KOŃCEM WRZEŚNIA - wspomniany w poprzednim, ostatnim wrześniowym komentarzu obszar aktywny 3842 wykorzystał swój potencjał jeszcze przed nastaniem października i dosłownie w ostatniej minucie poniedziałku wygenerował pierwszy od dłuższego czasu silny rozbłysk. Maksimum rozbłysku klasy M7.6 przypadło o godz. 23:59 UTC i choć nie było to zupełnie impulsywne zjawisko o krótkim istnieniu, nie doszło do poważniejszej erupcji. Obszar 3842 w dalszym jednak ciągu posiada pole magnetyczne niestabilne na tyle, by silne rozbłyski mogły w nim zachodzić - najbliższe kilka dni upłyną pod znakiem bezpośredniego zwrócenia tej grupy plam ku Ziemi.



Archiwum: LIVE Solar Update (wrzesień 2024)


Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* komentarze są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.