LIVE Solar Update

Ostatnia aktualizacja komentarza: 17.07  13:20 CEST [11:20 UTC]

17.07.21
POSTĘP 25. CYKLU: STAN PO II KWARTALE - z dniem dzisiejszym ukazało się na blogu opracowanie postępu 25. cyklu aktywności słonecznej uwzględniające miesiące drugiego kwartału 2021 roku. Pod wieloma względami okazał się on rekordowy, choć teraz te rekordy są już przesuwane w tę lepszą stronę niż przed Słonecznym Minimum - niski przyrost sumy dni bez plam na tarczy oraz kilka rozbłysków słonecznych i burz magnetycznych, w tym silnej kategorii G3 - oto kilka cech jakie charakteryzowały minione trzy miesiące. Po szczegóły zapraszam do najnowszego wpisu na blogu.

12.07.21
DWIE SPOKOJNE GRUPY - obecnie na tarczy słonecznej możemy obserwować dwie grupy plam 2841 i 2842 (odpowiednio na  południowej i północnej półkuli przy wschodniej krawędzi). Regiony te dopiero zaczęły przemierzanie tarczy słonecznej i na razie nie wykazują skłonności do rozbudowy i aktywności rozbłyskowej. Okres ich bezpośredniego skierowania na Ziemię rozpocznie się w weekend, wówczas można by liczyć na zjawiska geoefektywne o ile oczywiście do tego czasu plamy te się rozbudują i osiągną zdolność do wytwarzania silniejszych rozbłysków.

03.07.21
BOOM! KLASA X! - w końcu musiał nadejść ten moment. 3 lipca o godz. 16:29 CEST doszło do pierwszego po 4-letniej przerwie rozbłysku najsilniejszej klasy X, dokładnie klasy X1.5. To pierwszy rozbłysk najwyższej energii w 25. cyklu aktywności słonecznej (zatem jednocześnie najsilniejszy w obecnym, młodym jeszcze cyklu), który powstał w grupie plam 2838 - to obszar aktywny gwałtownie formujący się tuż przy północno-zachodniej krawędzi tarczy słonecznej, zatem tak silne zjawiska obserwujemy na dosłownie ostatni moment przed skryciem się tej grupy na niewidoczną z perspektywy Ziemi półkulę Dziennej Gwiazdy. Z tego też powodu aktywność tej grupy plam w najbliższych 2 tygodniach będzie bez znaczenia dla aktywności geomagnetycznej i dzisiejszy rozbłysk z racji na ulokowanie grupy tuż przy krawędzi także pozostanie bez wpływu na aktywność zorzową. Rozwinięcie tematu w osobnym tekście na blogu.

01.07.21
BETA-GAMMA-DELTA 2835 - wejście w nowy III kwartał 2021 roku zaczynamy od mocnego - choć póki co tylko teoretycznie - akcentu. Rosnąca grupa plam 2835 w centrum tarczy jest pierwszym od dawna obszarem aktywnym, który wykształcił skomplikowane pole magnetyczne typu beta-gamma-delta - określenie prawie niespotykane w ostatnich latach. Taka konfiguracja magnetyczna w tej grupie plam sprawia, że w teorii jest ona zdolna do emitowania silnych rozbłysków klasy M lub klasy X. Póki co z tego potencjału nie skorzystała - aby tego typu zjawiska mogły wpłynąć na aktywność geomagnetyczną, zwłaszcza w powiązaniu z ewentualnymi koronalnymi wyrzutami masy, musiałyby wystąpić w przeciągu najbliższych 3-4 dni. Czas korzystnego skierowania tego regionu na Ziemię właśnie trwa, pozostaje więc obserwować bacznie poziom strumienia emisji rentgenowskiej i liczyć na przebudzenie Słońca nie tylko w aktywności plamotwórczej, ale też rozbłyskowej. Oprócz tego mamy na tarczy również grupę 2836 i 2837, a dzisiejsza liczba Wolfa na otwarcie drugiej połowy roku wynosi 53.


Archiwum: LIVE Solar Update (czerwiec 2021)Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* komentarze są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.