LIVE Solar Update

Ostatnia aktualizacja komentarza: 01.12  18:20 CEST [17:20 UTC]

01.12.22
NOWA PLAMA - początek ostatniego miesiąca roku przynosi nam wschód nowego obszaru aktywnego przynoszonego ruchem obrotowym Słońca zza południowo-wschodniej krawędzi tarczy. Pierwsze obrazy sondy SDO wskazują, że jest to nieco lepiej rozbudowany region z kilku plam i być może przyniesie on jakiś wzrost aktywności słonecznej w kolejnych dniach jeśli rozbudowa w tym obszarze będzie kontynuowana. Prócz tego mamy na tarczy dwie grupy plam - AR3152 w północno-zachodniej ćwiartce oraz nowo formujący się region w samym centrum na południowej półkuli. Najbliższe godziny powinny także przynieść początek napływu strumienia wiatru słonecznego wysokiej prędkości z dziury koronalnej, jaka kilka dni temu przemierzała centralne rejony tarczy Słońca - wówczas możliwy wzrost aktywności geomagnetycznej, zależnie od cech wiatru w napływającym strumieniu.


Archiwum: LIVE Solar Update (listopad 2022)Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* komentarze są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.