Pogoda

Przedstawiam zbiór odnośników do prognoz i serwisów szczególnie przydatnych dla astronomów amatorów. Z mojej strony nie jest to rekomendacja na zasadzie "usłyszałem, więc polecę", lecz "przetestowałem, jestem zadowolony, więc polecam".

Sprawdzalność prognoz i modeli twórców ICM jest zwykle bardzo wysoka. Szczególnie wart jest uwagi model UM, ukazujący prognozy z wyprzedzeniem 48 godzin. Warto korzystać jednocześnie z map szczegółowych w celu lepszego zaznajomienia się z aktualną sytuacją synoptyczną, bez tego może się zdarzyć, że sam model UM nie wystarczy do dokładnego i poprawnego przewidzenia warunków meteorologicznych w interesującym nas pobliskim okresie.

- ICM: Komentarz dnia,
- ICM: Model UM (należy wybrać województwo i miejscowość),
- ICM: Mapy szczegółowe (włączone wszystkie czynniki pogody),
- Sat24.com: Zdjęcia satelitarne zachmurzenia nad Polską w ostatnich godzinach,
- FreeMeteo: Meteogram na 7 dni (należy wybrać/wpisać z bocznej listy/w wyszukiwarce własną miejscowość),
Są oczywiście również inne strony pogodowe, jednak z uwagi na charakter tego bloga polecam tylko te, które są szczególnie tu pomocne, które oferują naprawdę wysoką sprawdzalność i które umożliwiają dokładniejsze zaznajomienie się z przewidywanymi warunkami meteorologicznymi od ogólnego przyjrzenia się wielkości prognozowanego zachmurzenia.

Stopień zachmurzenia nad Polską - minione 120 minut z włączonym zapętlaniem. (Sat24)