LIVE Solar Update (grudzień 2012)

Poniższe informacje są archiwalne (grudzień 2012) i nie są już aktualne. Aby odczytywać bieżące informacje związane z aktywnością słoneczną, >>przejdź do tej podstrony<<.

31.12.12
GRUDNIOWA AKTYWNOŚĆ W ANIMACJI - tak spokojnego miesiąca w tym roku jeszcze nie mieliśmy. Ponad miesiąc bez rozbłysków klasy M lub X to pierwsze tak długie przerwanie podwyższonej aktywności w 2012 roku. Poniższe zestawienie 31 zdjęć Słońca obrazuje, jak często mieliśmy do czynienia z niewielką ilością obszarów aktywnych lub obszarów o bardzo małej powierzchni i stabilnych polach magnetycznych. Jaki będzie kolejny rok, w którym zgodnie z prognozami NASA ma nastąpić maksymalna aktywność gwiazdy w 24. cyklu?


(SDO).
30.12.12
CICHA KOŃCÓWKA ROKU - w aktywności słonecznej nie wiele się zmienia. Obszary aktywne widoczne na tarczy nie wytwarzają żadnych silniejszych rozbłysków, coraz częściej również rozbłyski umiarkowanej siły stają się rzadsze. Stopień emisji rentgenowskiej utrzymuje się w niskich poziomach klasy B. Aktywność Słońca pozostaje bardzo niska i w tym roku zapewne taka już się utrzyma.

28-29.12.12
MIESIĄC CISZY - mija miesiąc od ostatniego silniejszego rozbłysku. Przeczytaj specjalny wpis na blogu.

27.12.12
UPDATE Z 27.12 - połowa ostatniego tygodnia roku nie przynosi zmian w grudniowej aktywności słonecznej. Nadal zawiera się ona w słabej klasie B, z okresowymi rozbłyskami niskich poziomów klasy C - głównie za sprawą obszaru 1635. Grupa 1634 zanikła, sąsiednia 1633 zbliża się do zajścia na niewidoczną z Ziemi stronę gwiazdy. Nowa grupa 1636 (dawna 1623) po ponownym wyłonieniu się zza wschodniej krawędzi tarczy pozostaje spokojna, podobnie jak pierwszy z trzech nowych obszarów aktywnych - 1637. Zza północno i południowo-wschodniej krawędzi wyłaniają się następne dwie małe plamy (1638 i 1639), jak na razie pozostające bardzo spokojnymi. Liczba Wolfa wynosi dzisiaj 82.


(SDO)
23-26.12.12
WIĘCEJ PLAM ZA WSCHODEM - w ostatnich dniach po niewidocznej stronie Słońca wytworzyły się trzy nowe obszary aktywne. Łącznie za wschodnią krawędzią są cztery grupy plam, ze względu na dalsze istnienie dawnej grupy 1623. Grupa ta wzejdzie jako pierwsza w kolejnych dniach, krótko po niej wyłonią się wspomniane trzy kolejne obszary. Być może ich wschód sprawi, że aktywność słoneczna po blisko miesięcznej przerwie wreszcie nieco się podniesie - w minionych dniach grupy te wytworzyły kilka koronalnych wyrzutów masy. Z widocznych obszarów, 1635 posiada pole magnetyczne typu beta-gamma i teoretyczną zdolność wytwarzania rozbłysków klasy M. W ostatnich kilkunastu godzinach pojawiło się kilka słabszych flar klasy C. Stopień emisji rentgenowskiej nadal jednak utrzymuje się w dolnych stanach poziomach klasy B.

21-22.12.12
UPDATE Z 21.12 - aktywność słoneczna pozostaje na niskim poziomie. Wszystkie obszary aktywne widoczne na tarczy posiadają już najbardziej stabilne typy pól magnetycznych, praktycznie bez możliwości wytwarzania rozbłysków klasy M lub X. Szanse na takie zjawiska w ciągu kolejnych 24 godzin zostały zredukowane do mniej niż 5%.

20.12.12
SPOKOJU KONTYNUACJA - kolejny dzień aktywność słoneczna utrzymuje się na niskim poziomie. Trzy obszary aktywne, o których pisałem we wczorajszej aktualizacji pozostają spokojne, kontynuując swoją aktywność w dolnych poziomach klasy B. Liczba Wolfa na poziomie 46. Z dniem dzisiejszym wkraczamy w już czwarty z rzędu tydzień, w którym mamy do czynienia z tak niską aktywnością - poprzedni rozbłysk klasy M wystąpił 28 listopada i od jego czasu nawet rozbłyski słabej klasy C są rzadkością. Szanse na rozbłyski klasy M w ciągu kolejnej doby nadal są bardzo małe i nie przekraczają 15%. Póki co na horyzoncie nie widać oznak, mogących zwiastować jakąś radykalną zmianę w obecnej aktywności. W ciągu następnych 4 dni wzejdzie dawny obszar aktywny 1623 (lub to, co z niego pozostało) oraz nowy obszar, który wytworzył się kilka dni temu po niewidocznej z Ziemi stronie gwiazdy.

19.12.12
UPDATE Z 19.12 - na widocznej z Ziemi stronie Słońca znajdują się obecnie trzy obszary aktywne - 1633, 1634 i 1635, który wczoraj wyłonił się zza wschodniej krawędzi tarczy. Dotychczas żaden z nich nie wytwarza silnych rozbłysków. Liczba Wolfa wynosi obecnie 66. Szanse wystąpienia pojedynczych rozbłysków klasy M w ciągu najbliższej doby nie przekraczają 15%, aktywność słoneczna pozostaje niska. Stopień emisji rentgenowskiej za sprawą spokoju wszystkich grup plam utrzymuje się na ogół w dolnych poziomach klasy B.


(SDO).
18.12.12
WSCHÓD NOWEGO OBSZARU AKTYWNEGO - zza wschodniej krawędzi wyłania się nowy obszar, zbudowany z co najmniej dwóch plam. Po dzisiejszych zdjęciach nie można ocenić jak rozległa jest to grupa plam, ale zdjęcia ze środy niejasności te powinny rozwiać. Póki co emisja rentgenowska z tego regionu może wskazywać, że ten obszar cechuje niska/umiarkowana aktywność w klasie C, z małym prawdopodobieństwem emitowania pojedynczych rozbłysków klasy M - nawet jeśli, to nie będących jednak geoefektywnymi. Aktywność nadal pozostaje na niskim poziomie, utrzymując stopień emisji strumienia rentgenowskiego w klasie B i pojedynczymi wzrostami do dolnych krańców klasy C. Grupa plam 1633-1634 obecnie jest najspokojniejszą, emitując najmniejszą ilość wspomnianego promieniowania. Szanse na rozbłyski klasy M w ciągu kolejnej doby są nie większe od 15%.

17.12.12
1633-1634 SPOKOJNE - aktywność słoneczna w ostatnich dniach nadal utrzymuje się na niskim poziomie. Dawny obszar 1620, obecnie oznaczony jako 1633 i 1634 pozostaje stabilny i prawdopodobnie w najbliższym czasie zacznie wykazywać tendencję do zanikania. Już dzisiaj pole magnetyczne grupy 1634 osłabło do typu najstabilniejszego (pole alfa), pole 1633 również pozostaje stabilne. Liczba Wolfa na dzień dzisiejszy wynosi 74. Istnieją niewielkie szanse na rozbłyski słabej klasy C.


(SDO)
14-16.12.12
PIERWSZE SPOJRZENIE NA DAWNĄ 1620 - od kilku godzin zza wschodniej krawędzi tarczy słonecznej zaczęła się wyłaniać na nowo grupa 1620, którą mogliśmy obserwować w ostatnim tygodniu listopada, a która to była jedną z szybciej tworzących się grup [zobacz wideo]. W momencie zachodu na przełomie listopada i grudnia region ten charakteryzował się polem magnetycznym typu beta-gamma-delta i zdolnością emitowania rozbłysków klasy X. Jak niestabilne pole cechuje ten obszar obecnie? W następnych dwóch dniach stanie się to jasne. Póki co wygląda na to, że region ten nadal istnieje na powierzchni i posiada spore rozmiary, chociaż widoczna jest dopiero jego wschodnia, niewielka część.


(SDO).
13.12.12
DWIE NOWE GRUPY - niewielkie plamy, o których pisałem wczoraj, utworzyły nową grupę o oznaczeniu 1631. W ich towarzystwie powstała również nowa grupa 1632. Obszary te wykazują tendencję do szybkiego wzrostu, jednak póki co nie są w stanie generować silniejszych rozbłysków. Być może zdolność do ich wytwarzania osiągną za kilka dni, jednak wówczas będą już zbliżać się do zachodniej krawędzi tarczy i przestaną być widoczne. Wschodnia połowa tarczy pozostaje wolna od obszarów aktywnych. Wschód dawnego regionu 1620 powinien nastąpić za około trzy-cztery doby.


(SDO).

12.12.12
ROZBŁYSK C5 - o godz. 08:27 CET doszło do rozbłysku C5 z grupy plam 1629. W pełnej skali było to zjawisko słabe, jednak na tle ostatnich dni - najsilniejsze w grudniu, jakie zaszło na dostrzegalnej stronie tarczy słonecznej. Poza tym, grupy 1629 i 1630 pozostają spokojne. Na wschód od obszaru 1629 zaczyna się wytwarzać nowy region, póki co złożony z kilku bardzo niewielkich plam. Być może w następnych dniach jego powierzchnia ulegnie zwiększeniu.


10-11.12.12

UPDATE Z 10.12 - już od tygodnia aktywność słoneczna utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. 9 grudnia liczba Wolfa zmalała do 23, obecnie wynosi 40. W centrum tarczy powstały dwa nowe obszary aktywne - 1629 i 1630 - są to jedyne grupy plam obecnie widoczne. Dotychczas żaden z tych regionów nie cechował się wyższą aktywnością. Obszar 1630 wyemitował dziś rozbłysk o sile C5.5, który był największym rozbłyskiem w grudniu, choć na tle całej skali był zdarzeniem nieistotnym dla Ziemi. Być może niebawem pole magnetyczne grupy 1630 stanie się wystarczająco skomplikowane, by rozbłyski klasy M mogły powstawać. Póki co szanse ich wystąpienia są nie większe od 5% w ciągu kolejnej doby. Emisja rentgenowska  na ogół utrzymuje się w niskich stanach klasy B [zobacz wykres ostatnich trzech dni].


(SDO).
07-09.12.12
SPOKÓJ NA SŁOŃCU - z obecnie dostrzegalnych grup plam, żadna z nich nie posiada zdolności wytwarzania silnych rozbłysków. Stopień emisji rentgenowskiej od ponad trzech dni utrzymuje się w niskich stanach klasy B, a szanse na flary klasy M w najbliższych 24 godzinach są nie większe niż 1%. Liczba Wolfa wynosi 49. Kolejny raz zbliżyliśmy się do stanu wolnej z obszarów aktywnych tarczy słonecznej.


05-06.12.12
CICHE DNI - aktywność słoneczna pozostaje na bardzo niskim poziomie. Nadal wszystkie grupy plam, jakie widoczne są na tarczy, nie mają zdolności wytwarzania silniejszych rozbłysków. W najbliższym czasie nie widać dużych szans na zmianę sytuacji.

03-04.12.12
NISKA AKTYWNOŚĆ -  słoneczna aktywność ponownie spadła do niskich poziomów. Obszary aktywne 1623-1625 posiadają pole magnetyczne typu beta i są stabilne. Obecnie na tarczy słonecznej nie ma grup plam, które mogłyby wytwarzać silniejsze zjawiska. W następnych dniach przewidywana jest kontynuacja takiego stanu aktywności.

01-02.12.12
OBIECUJĄCE GRUPY? - obszary aktywne 1623 i 1625 posiadają pola magnetyczne typu beta-gamma, przez co mogą wytwarzać rozbłyski klasy M. Możliwe, że takie sąsiedztwo tych grup sprawi, że będą to regiony o podwyższonej aktywności w następnych dniach. Na chwilę obecną istnieje 20% szans na rozbłysk klasy M w ciągu najbliższej doby. Wszystkie takie zjawiska mogą aktualnie być geoefektywne, dzięki coraz korzystniejszemu skierowaniu tych grup w stronę Ziemi.


(SDO)Wyjaśnienie: solar upadte - aktualizowane na bieżąco krótkie komunikaty o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Co kilka dni* "apdejty" są zerowane i publikowane od początku, bez archiwizacji jak w przypadku pozostałych artykułów. Komunikaty te mają na celu zwięzłe określenie obecnej sytuacji i zapewnienie czytelnikom rozeznania, czego można się spodziewać w najbliższym czasie z zakresu aktywności słonecznej i pogody kosmicznej.
* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym.

Komentarze