LIVE Solar Update (grudzień 2019)

Czytelniku, poniższe informacje są archiwalne (grudzień 2019) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony.


29.12.19
PLAMY ZANIKŁY - po chwilowej przerwie w przyroście dni bez plam na tarczy słonecznej wracamy do standardowych widoków obrazu Dziennej Gwiazdy. Grupy plam 2753-2754 uległy kompletnemu zanikowi i od piątku ponownie znajdujemy się w nowym okresie zerowej liczby Wolfa. Dzisiejszy dzień jest 280. od początku roku, w którym tarcza słoneczna jest całkowicie pozbawiona plam, a jeśli stan ten nie ulegnie zmianie do końca miesiąca, to cały rok zostanie zamknięty z łączną sumą 282 dni bez plam, co stanowiłoby o 16 dni wyższy wynik względem dotychczasowego rekordzisty naszych czasów, roku 2008. Na chwilę obecną rok 2019 jest rekordzistą z nawiązką dwóch tygodni i wiele wskazuje na to, że w lata 20. wejdziemy właśnie ze stanem czystej tarczy słonecznej.

25.12.19
DWIE GRUPY PLAM - po 24 grudnia, na pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia możemy po raz pierwszy w obecnym Słonecznym Minimum zaobserwować dwie grupy plam należące do 25. cyklu aktywności słonecznej. Do widocznej od wczoraj grupy 2753 w południowo-wschodniej części tarczy dołączyła dziś nowa grupa 2754, tym razem na północ od słonecznego równika, ale także jak 2753 posiadająca odwróconą polaryzację względem plam tej półkuli w 24. cyklu aktywności słonecznej. To oznacza, że po raz pierwszy w trwających latach przejściowych między jednym a drugim cyklem możemy jednocześnie obserwować nie jedną, ale dwie grupy należące do nowego 25. cyklu, co jest też dobrym zwiastunem, że obecne minimum w końcu dobiegnie końca. Najpewniej jeszcze mnóstwo okresów zerowej liczby Wolfa przed nami, nim 25. cykl na dobre ruszy, nie mniej w końcu to nastąpi.

24.12.19
PLAMA WIGILIJNA - po rekordowym w obecnym Słonecznym Minimum okresie ciągłej absencji plam trwającym 40 dni, Słońce wyprodukowało nową plamę o niewielkiej powierzchni nieopodal południowo-wschodniej krawędzi tarczy. Nowa plama z uwagi na odwrotną polaryzację jest obszarem należącym do nowego 25. cyklu aktywności słonecznej, co jest już kolejnym tego typu przykładem w ostatnich miesiącach. Wzrostu aktywności słonecznej oczywiście nie mamy co oczekiwać po tej niewielkiej plamie, ale jej pojawienie wstrzymało na dzień dzisiejszy przyrost sumy dni z zerową liczbą Wolfa w tym roku, która obecnie zatrzymała się na poziomie 277 dni. Być może stan ten zostanie podtrzymany przez jakiś czas, o ile nowa plama nie zacznie wykazywać skłonności do zaniku.

21.12
REKORD CIĄGŁEJ ABSENCJI PLAM - po pobiciu rekordu stulecia w kwestii liczby dni bez plam w roku kalendarzowym, Słońce pobiło wczoraj kolejny rekord w obecnym Słonecznym Minimum w postaci nowego najdłuższego okresu nieustannej absencji plam.. Rozpoczęty 14 listopada okres z czystą tarczą kontynuowany po dzień dzisiejszy przyniósł już w sumie 38 takich dni z rzędu, co jest nowym rekordem w obecnych latach przejściowych między 24. a 25 cyklem aktywności słonecznej. Dotychczasowy rekordzista wśród okresów ciągłej absencji plam liczył sobie 36 dni i trwał od 19 maja do 24 czerwca br. W chwili obecnej, razem z dniem dzisiejszym aktualny okres zerowej liczby Wolfa liczy już sobie 38 dni, całościowa suma za rok 2019 wzrosła do 275 dni i nic nie wskazuje na to, by sytuacja ta miała się w najbliższym czasie zmienić. Jeśli do końca grudnia Słońce nie wyprodukuje już żadnej plamy, rok 2019 zamkniemy z sumą 285 dni bez plam, jeśli nie - i tak rok 2019 zapisze się jako najspokojniejszy pod tym względem od czasu 1913 roku, który przyniósł 311 takich dni.

18.12.19
PROGNOZA 25. CYKLU AKTYWNOŚCI SŁONECZNEJ - podczas gdy tarcza Dziennej Gwiazdy w dalszym ciągu pozostaje czysta zwiększając pobity kilka dni temu rekord naszych czasów w wygasaniu aktywności plamotwórczej (dotychczas stan ten od 14 listopada nie został przerwany, a całościowa suma za rok 2019 wynosi już 272 dni bez plam), zapraszam na pierwszy na blogu tekst w całości poświęcony prognozie nadchodzącego 25. cyklu aktywności słonecznej.

13.12.19
SŁONECZNY REKORD NASZYCH CZASÓW - wskutek braku zmian w wygaszonej aktywności plamotwórczej i kontynuacji stanu zerowej liczby Wolfa, z dniem dzisiejszym ustanowiony został nowy rekord stulecia w ilości dni z czystą tarczą słoneczną w ciągu roku kalendarzowego. Od 1 stycznia do 13 grudnia 2019 roku włącznie zaobserwowaliśmy 267 dni bez plam na tarczy słonecznej, co spycha z pozycji lidera naszych czasów - rok 2008 z 266 dniami bez plam na drugie miejsce. Rekordowe uśpienie Słońca, które obserwowaliśmy w trakcie Słonecznego Minimum między 23. a 24. cyklem słonecznym wydawało się historycznym wydarzeniem, bo rzeczywiście takim było, ale zarazem trudnym do uwierzenia, że miało poprzedzić jeszcze większe wygaszenie produkcji plam pomiędzy 24. a 25. cyklem, w minimum które obecnie przechodzimy. Na razie trudno orzec, czy cały okres minimum okaże się głębszy od poprzedniego, ale póki co Słońce jest na dobrej drodze by tak się stało. Na tę chwilę pobity został jedynie rekord w ilości dni z czystą tarczą w ujęciu rocznym, a czy cały okres nowego Słonecznego Minimum okaże się głębszy, przekonamy się bliżej końca kolejnego roku. Jednocześnie Dzienna Gwiazda jest na dobrej drodze do pobicia rekordu w absencji plam podczas jednego nieprzerwanego okresu w tym minimum - dzisiejszy dzień ustanawiający rok 2019 nowym rekordzistą ostatniego stulecia jest jednocześnie 30. dniem od czasu rozpoczęcia bieżącego okresu z pustym Słońcem, co oznacza, że do pobicia aktualnego rekordzisty wystarczy już tylko 7 dni kontynuacji obecnego stanu - póki co lideruje tu okres 36-dniowy od 19 maja do 24 czerwca br.

08.12.19
ROK 2009 POBITY, CZAS NA 2008 - z dniem dzisiejszym za sprawą trwającego niezmiennie od 14 listopada stanu czystej tarczy słonecznej, pobity został wynik sumy takich dni z roku 2009 (260 dni). Już w tym momencie możemy zatem mówić o roku 2019 jako o drugim po 2008 w naszych czasach, który przynosi największe wygaszenie aktywności plamotwórczej, spychając rok 2009 na trzecie miejsce, a jeżeli stan ten utrzyma się jeszcze 5 dni, pokonany zostanie także rekordowy w ostatnim stuleciu rok 2008. Jako, że zwiastunów zmian w stanie zerowej liczby Wolfa nie widać, rekord stulecia ustanowiony przez rok 2019 wydaje się już przesądzony.

03.12.19
SŁOŃCE IDZIE PO REKORD - od 20 dni nie zmienia się sytuacja z czystą tarczą słoneczną. Rozpoczęty 14 listopada bieżący okres z zerową liczbą Wolfa, który jest kontynuowany po dzień dzisiejszy, sprawił, że za cały listopad odnotowaliśmy aż 27 dni bez plam, co uczyniło z niego szósty z rzędu miesiąc, w którym obserwujemy przynajmniej 25 dni bez plam. Jednocześnie z końcem listopada suma dni z pustym Słońcem od początku roku wyniosła 253; obecnie wynosi ona 256 i jest już tylko o 10 mniejsza względem roku 2008, który przyniósł największe od ponad 100 lat wygaszenie aktywności plamotwórczej (266 dni) rozpoczynające najgłębsze Czytaj więcej w osobnym tekście na blogu.
Archiwum: LIVE Solar Update (listopad 2019)* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.

Komentarze