LIVE Solar Update (kwiecień 2019)

Uwaga, czytelniku! Poniższe informacje są archiwalne (kwiecień 2019) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony.


22.04.19
CZYSTA TARCZA - od 21 kwietnia weszliśmy w nowy okres z zerową liczbą Wolfa. Dzisiejszy dzień jest 64. dniem w roku z pozbawioną plam tarczą słoneczną i stan taki może w najbliższych dniach być kontynuowany. Dzisiejszy dzień jest także dopiero piątym w kwietniu, gdy mamy do czynienia z taką sytuacją. Mimo to wydaje się bardzo realne, że dotychczasowy "niedobór" dni z zerową liczbą Wolfa szybko zostanie nadrobiony i kwiecień podtrzyma trend trwający od 18 miesięcy.

16.04.19
I KWARTAŁ 2019: PODSUMOWANIE - wraz z uzupełnieniem wszystkich już danych na pierwsze trzy miesiące roku zapraszam na podsumowanie aktywności słonecznej w I kwartale. Jak aktywność Dziennej Gwiazdy się w nim kształtowała, co zapamiętamy i jakie rekordy zostały pobite? Odpowiedź w najnowszym opracowaniu kwartalnym na blogu.

08.04.19
POWRÓT GRUPY AR2736 - po około dwóch tygodniach przerwy, do widoczności powraca dawna grupa plam 2736, obecnie o numeracji 2738, która na przełomie zimy i wiosny wyemitowała serię rozbłysków klasy C. Na razie aktywność słoneczna pozostaje bardzo niska, ale niewykluczone, że w następnych kilku-kilkunastu dniach znów odnotujemy pewien wzrost w ilości słabych rozbłysków.

07.04.19
CZYSTA TARCZA - minęły trzy dni odkąd weszliśmy w nowy okres z całkowicie pozbawioną plam tarczą słoneczną. Możliwe jednak, że nie potrwa ten okres długo, ponieważ w przeciągu kilkunastu najbliższych godzin powinniśmy być świadkami powrotu dawnej grupy plam 2736 zbliżającej się na nowo do wschodniej krawędzi. Pod koniec zimy i na początku wiosny wyemitowała ona kilka słabych rozbłysków klasy C, w tym jeden z koronalnym wyrzutem masy (CME), który zapewnił nam nieco emocji podczas gotowości zorzowej z 22-23 marca, ale która jednak nie zamieniła się w alarm, a sam wpływ wyrzuty na pogodę kosmiczną okazał się praktycznie pomijalny. O ile plamy tej grupy nie zanikły podczas ostatnich kilkunastu dni wędrówki przez niedostrzegalną półkulę, niebawem powinna ona wyłonić się ponownie zza wschodniej krawędzi rozpoczynając drugie przejście przez tarczę słoneczną.

02.04.19
DZIURA KORONALNA - w centrum tarczy słonecznej znalazła się na nowo dziura koronalna, która emituje strumień wiatru słonecznego podwyższonej prędkości CHHSS. Częściowo może on dotrzeć do Zieni, co może obrodzić zmianą warunków aktywności geomagnetycznej w razie gdyby cechy strumienia okazały się korzystne. Napływ CHHSS powinien nastąpić 4 kwietnia (+/-1 dzień).
Archiwum: LIVE Solar Update (marzec 2019)Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* komentarze są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.

Komentarze