LIVE Solar Update (lipiec 2020)

Uwaga, czytelniku. Poniższe informacje są archiwalne (lipiec 2020) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżący komentarz przejdź do tej podstrony.


29.07.20
DWIE GRUPY NOWEGO CYKLU - widoczna od tygodnia grupa plam 2767 nie tylko nie zanika, ale doczekała się towarzystwa w postaci nowej grupy 2768, jaka wyłoniła się zza północno-wschodniej krawędzi tarczy. Oba obszary stanowią reprezentantów nowego 25. cyklu aktywności słonecznej i nie wykazują skłonności do rozbudowy czy przejawów aktywności rozbłyskowej. Są jednak wyraźnym znakiem, że nowy cykl słoneczny powoli budzi się do życia i wstrzymują dalszy wzrost sumy dni bez plam na tarczy. Jak dotąd od pojawienia się grupy 2767 w ubiegłym tygodniu nie mieliśmy ani jednego dnia z wyzerowaną liczbą Wolfa, a od początku roku w sumie takich dni uzbierało się jak dotąd 153. To dobre znaki, nie mniej w najbliższym czasie oczekujmy kontynuacji wygaszonej aktywności słonecznej - do końca Słonecznego Minimum jeszcze daleka droga.

22.07.20
NOWA GRUPA AR2767 - zza południowo-wschodniej krawędzi tarczy wyłoniła się nowa grupa plam, uzyskawszy oficjalną numerację 2767 stanowi 13. grupę plam uformowaną na Słońcu w tym roku i jednocześnie kolejną reprezentantkę nowego 25. cyklu aktywności słonecznej. Na razie nie wykazuje ona skłonności do rozbudowy, posiadając średnicę wielkości Ziemi, ani aktywności rozbłyskowej. Wzrost tegorocznej sumy dni z czystą tarczą słoneczną został tymczasem zablokowany na poziomie 153 dni.

17.07.20
PODSUMOWANIE II KWARTAŁU 2020 - z dniem dzisiejszym na blogu ukazało się kolejne kwartalne podsumowanie postępu 24. cyklu aktywności słonecznej z większą liczbą szczegółów dotyczących aktywności Dziennej Gwiazdy w ostatnich miesiącach. Czy nadal można mówić o postępie 24. cyklu słonecznego czy raczej już powolnym wzrastaniu 25. cyklu trudno określić, choć mimo dominujących w ostatnich miesiącach plam nowego cyklu grupy dotychczasowego cyklu wciąż nie przestały się jeszcze pojawiać. Z drugiej strony są pewne przesłanki sugerujące, że czas największego wyciszenia aktywności słonecznej mamy już za sobą rozpoczynając bardzo powolny rozwój nowego cyklu, ale z pewnością nie są to jeszcze ostatnie chwile tego głębokiego Słonecznego Minimum. LINK.

14.07.20
CISZA TRWA - mimo niewielkiej zmiany w ostatnim tygodniu, gdy na tarczy słonecznej można było dostrzec pojedyncze plamy nowego cyklu, od 11 lipca ponownie znajdujemy się w okresie czystej tarczy. Przybyło nam w sumie kolejnych 10 dni bez plam, za 3 dni zostanie przełamana granica 150 dni zerowej liczby Wolfa od początku roku, co w ogólnym rozrachunku nadal upodabnia rok bieżący do roku 2019, mimo że od wyrównania rekordowego wyniku 281 dni bez plam wciąż daleka droga. Z drugiej strony dopiero co minęła połowa roku, więc kontynuacja trendu z pierwszej połowy choćby na podobną skalę, może przynieść niemal podwojenie sumy za pierwsze 6 miesięcy 2020 roku. Póki co "na zachodzie bez zmian"

01.07.20
CZYSTA TARCZA, NOWA PLAMA - lipiec otwieramy z kontynuacją stanu czystej tarczy słonecznej, z szansą na uformowanie się nowej grupy w południowo-wschodniej części tarczy. Na razie widać w tym obszarze oznaki nasilającego się pola magnetycznego i próbę uformowania nowej grupy, ale czy rzeczywiście ona powstanie okaże się w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Pierwszą połowę 2020 roku zamknęliśmy z sumą 137 dni z pozbawioną plam tarczą słoneczną - to o 25 dni więcej niż na półmetku 2019 roku.
Archiwum: LIVE Solar Update (czerwiec 2020)* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.