LIVE Solar Update (listopad 2012)

Poniższe aktualizacje są archiwalne (listopad 2012) i nie są już aktualne. Aby odczytywać bieżące informacje związane z aktywnością słoneczną >>przejdź do tej podstrony<<.

30.11.12
LISTOPADOWA AKTYWNOŚĆ W ANIMACJI - wraz z końcem miesiąca pora na przedstawienie animacji tarczy słonecznej od 1 do 30 listopada. W zakończonym miesiącu aktywność była wprawdzie wyższa niż w październiku, obszarów aktywnych wytworzyło się więcej, jednak znaczna większość z nich posiadała małe rozmiary i brak zdolności emitowania silniejszych rozbłysków. Pierwsza dekada miesiąca była wręcz bardzo spokojna, istniała możliwość stanu pustej z plam tarczy słonecznej, co zmieniło się dopiero od początku drugiej dekady listopada. Wówczas bywały okresy, kiedy liczba Wolfa przekraczała wartość 180, a próg 100 był przekroczony przez większą ilość dni niż w październiku, głównie za sprawą bardzo niewielkich regionów aktywnych.


(SDO)
UPDATE Z 30.11 - obecnie na tarczy słonecznej dostrzegalne są cztery obszary aktywne: 1620, który w ciągu najbliższej doby zajdzie, 1621 który pozostaje stabilny i sąsiadujące ze sobą grupy 1623 i 1625. W przypadku tych dwóch ostatnich, pola magnetyczne cechujące zarówno obszar 1623 jak i 1625, są na tyle niestabilne, by możliwe było wytwarzanie rozbłysków klasy M. W przypadku regionów aktywnych o takiej charakterystyce i jednocześnie sąsiadującym położeniu, bywa, że linie pól magnetycznych obu obszarów łączą się ze sobą powodując silniejsze rozbłyski. Na chwilę obecną istnieje 40% szans na rozbłysk klasy M w ciągu najbliższych 24 godzin. Liczba Wolfa na dzisiaj wynosi 89.


(SDO)
29.11.12
SŁOŃCE W SKORPIONIE - jak przystało na tę porę roku, nasza dzienna gwiazda znajduje się na tle gwiazdozbioru Skorpiona. Satelita SOHO zarejestrował w ostatnich godzinach wędrówkę Słońca na tle obiektów znajdujących się w tym gwiazdozbiorze, co można zobaczyć poniżej. Na zdjęciu widoczna jest najjaśniejsza gwiazda Skorpiona, dostrzegalny na letnim niebie Antares, zaś nieco dalej widoczna jest rozmazana mgiełka, a którą tak naprawdę jest gromada kulista M4.


(SOHO)
UMIARKOWANA AKTYWNOŚĆ - grupa plam 1620 posiada już najbardziej niestabilny typ pola magnetycznego i może wytwarzać rozbłyski klasy X. Region ten jest już jednak niekorzystnie skierowany względem Ziemi i niebawem zajdzie. W chwili obecnej nie ma obszarów aktywnych, z których mogłyby zajść zjawiska geoefektywne. Grupa 1623 w północno-wschodniej części posiada pole typu beta i być może stanie się bardziej aktywna za kilka dni. Na razie emituje ona rozbłyski średnich stanów klasy C.

27-28.11.12
ROZBŁYSK M1.6 - grupa 1618, która zbliża się do zajścia na niewidoczną z Ziemi stronę Słońca wytworzyła przed godz. 17:00 CET rozbłysk o sile M1.6. Opracowanie zjawiska wieczorem na blogu.

FORMOWANIE GRUPY 1620 - zobacz jak obszar aktywny 1620 formował się w ciągu ostatnich dwóch dni. Nagranie SDO.

ROŚNIE JAK NA DROŻDŻACH - grupa 1620, o której pisałem we wczorajszej aktualizacji przekracza już 10-krotnie swoją rozpiętością średnicę Ziemi. Obszar ten nadal charakteryzuje się polem magnetycznym typu beta-gamma, zdolnym wytwarzać rozbłyski klasy M. Na najbliższa dobę prawdopodobieństwo ich wystąpienia szacuje się na około 35%.


(SDO)
Ponadto zza wschodniej krawędzi nieopodal widocznego od dwóch dni obszaru 1621, wyłania się kolejny obszar aktywny o podobnej do 1621 jak można wnioskować z pierwszych zdjęć budowie. W ciągu najbliższej doby otrzyma on oznaczenie 1623. Liczba Wolfa na dzień dzisiejszy wynosi 81.

26.11.12
SZYBKO ROSNĄCA GRUPA 1620 - w dniu wczorajszym mogliśmy obserwować początki istnienia nowego obszaru aktywnego 1620 w pobliżu centrum tarczy na jej południowej półkuli. Dzisiaj, w zaledwie 24 godziny później powstała grupa plam już sześciokrotnie przekracza rozpiętością średnicę Ziemi i posiada pole magnetyczne typu beta-gamma, tym samym zdolność do wytwarzania rozbłysków klasy M. Z każdym jednak dniem szansa, że ewentualne rozbłyski z tej grupy plam będą geoefektywne będzie maleć, ze względu na zbliżanie się tego obszaru do zachodniej krawędzi tarczy. Poniżej porównanie obszaru 1620 z 25.11 i 26.11. Z pozostałych regionów aktywnych, tylko 1618 posiada zdolność wytwarzania silnych zjawisk (pole beta-gamma-delta), jednak od ponad trzech dni obszar ten pozostaje spokojny. Szacuje się 30% szans na rozbłysk klasy M z obszaru 1620 w ciągu najbliższej doby.


(SDO)
25.11.12
SPADEK AKTYWNOŚCI OBSZARU 1618 - już ponad dwie doby aktywność słoneczna utrzymuje się na niższym poziomie pomimo zdolności obszaru 1618 do wytwarzania rozbłysków klasy X. Region ten znajduje się już w pobliżu zachodniej krawędzi tarczy i nawet w przypadku wyemitowania silniejszego rozbłysku, szanse na bezpośrednie skierowanie w Ziemię szybko maleją. Nowa plama 1621 przy północno-wschodniej krawędzi jest stabilna i nie wytwarza silniejszych zjawisk. Wygląda na to, że po raz kolejny mamy do czynienia z sytuacją, w której obszar zdolny emitować silne zjawiska "nie korzysta" ze swoich zdolności i cechuje się spokojem. Na dodatek nowe zdjęcia sondy SDO wskazują na powolne zanikanie grupy 1618; już dziś łatwo zauważyć że jego powierzchnia uległa zmniejszeniu w porównaniu do choćby kilku ostatnich dni.

23-24.11.12
DALSZA SZANSA NA ROZBŁYSKI - od 24 godzin aktywność słoneczna wyraźnie zmalała, jednak grupa 1618 nadal posiada niestabilne pole magnetyczne i może wytwarzać rozbłyski najwyższej siły. Każdy taki rozbłysk w dniu dzisiejszym może być geoefektywny. Stopień emisji rentgenowskiej utrzymuje się w dolnych stanach klasy B, ale prawdopodobieństwo wystąpienia silniejszych zjawisk nadal jest podwyższone. Zaistniała cisza może być pozorna.

22.11.12
SZANSA NA ROZBŁYSKI KLASY X - zgodnie z wczorajszą aktualizacją, obszar aktywny 1618 wykształcił najbardziej niestabilny typ pola magnetycznego (beta-gamma-delta) i może wytwarzać rozbłyski najwyższej klasy. Każdy taki rozbłysk w obecnych dniach może być geoefektywny - grupa 1618 znajduje się w centrum tarczy słonecznej i jest bezpośrednio skierowana w stronę Ziemi. Obecnie panuje cisza, stopień emisji rentgenowskiej utrzymuje się w klasie B, ale szanse na rozbłyski są wysokie - 70% dla klasy M i ponad 30% dla klasy X.

21.11.12
AKTYWNA GRUPA 1618 - obszar 1618 wciąż jest niespokojny i wytwarza liczne rozbłyski klasy C. Wśród generowanych zjawisk występują również kolejne flary klasy M - pierwsza 21.11 wystąpiła o godz. 07:56 CET, druga o godz. 16:30 CET. Obszar ten bardzo szybko ewoluuje i być może w najbliższych dwóch dniach wykształci zdolność wytwarza rozbłysków klasy X. Póki co może on nadal wytwarzać flary klasy M - na dzisiaj istnieje 70% szans wystąpienia takich rozbłysków oraz 15% dla zjawisk klasy X. Zobacz opracowanie na blogu.


(SDO)
20.11.12
KOLEJNY ROZBŁYSK - grupa 1618 wytworzyła rozbłysk o sile M1.6, z maksimum około godz. 20:30 CET. Opracowanie w dzisiejszym wpisie na blogu.

ROZBŁYSK C3.1 z GRUPY 1618 - o godz. 16:29 CET nastąpiło maksimum słabego rozbłysku klasy C3.1, który wyemitował obszar aktywny 1618.

FLARA M1.7 ZA KRAWĘDZIĄ NW - zgodnie z przypuszczeniem, powolny wzrost stopnia emisji rentgenowskiej notowany od kilku godzin okazał się zwiastunem rozbłysku klasy M - w tym przypadku z maksimum o sile M1.7. Źródłem rozbłysku był przypuszczalnie obszar 1611, który dwie doby temu zaszedł za północno-zachodnią krawędź tarczy. Opracowanie zjawiska wieczorem na blogu. Zobacz wideo.


(SWPC)

UPDATE Z 20.11 - na tarczy słonecznej znajduje się oficjalnie 5 obszarów aktywnych, z których  tylko grupa 1618 posiada pole magnetyczne będące na tyle niestabilne, że może wytwarzać rozbłyski klasy M. Obszar ten jest jednocześnie najbardziej rozległym powierzchniowo ze wszystkich grup, jakie widzimy, jednak tworzą go głównie niewielkie plamy. Co pewien czas obszar ten wytwarza słabe rozbłyski klasy C. Od kilku godzin stopień emisji rentgenowskiej wzrasta w sposób mogący świadczyć o zaistnieniu powolnego rozbłysku. Możliwe następne aktualizacje w dniu dzisiejszym, jeśli sytuacja ta się rozwinie.


(SDO)

18-19.11.12
DUŻO PLAM, MAŁO ROZBŁYSKÓW - kolejny dzień z rzędu liczba Wolfa znacznie przekracza wartość 100 - dzisiaj wynosi 163. Na tarczy istnieje dużo obszarów aktywnych, jednak większość z nich posiada stabilne pola magnetyczne i nie wytwarza silniejszych zjawisk. Jedynie grupa 1619 nadal posiada pole typu beta-gamma, co daje jej możliwość wytwarzania rozbłysków przynajmniej klasy M. Najsilniejsza flara w dniu dzisiejszym osiągnęła siłę zaledwie C5,7 i pochodziła z regionu 1615. Szanse na silniejsze rozbłyski w najbliższych 24 godzinach ocenia się na nie więcej niż 20%. Plam słonecznych na tarczy bez wątpienia nie brakuje, jednak tym razem po raz kolejny z resztą, ilość obszarów aktywnych nie idzie w parze z ilością rejestrowanych silnych rozbłysków.


(SDO)
16.11.12
CZYM SĄ ROZBŁYSKI? GDZIE ZACHODZĄ? JAK POWSTAJĄ? - w dniu dzisiejszym zakończyłem opracowywanie następnego filmu instruktażowego z dziedzin pogody kosmicznej - tym razem poświęconego w całości rozbłyskom słonecznym. Zobacz wideo. To drugi po "Wstępie do pogody kosmicznej" film, który ma czytelnikom ułatwić poznanie natury, siły i charakteru często opisywanych na tym blogu zjawisk słonecznych. Film opracowany przez heliofizyków NASA wzbogaciłem o polskie tłumaczenie tekstu. Zapraszam do obejrzenia.

CME NA KRAWĘDZI - w piątek nowy obszar aktywny, jaki zaczął się wytwarzać w pobliżu północno-wschodniej krawędzi, wytworzył rozbłysk o sile C8.4 - maksimum o godz. 16:39 CET. Wcześniej na wschodniej krawędzi doszło do erupcji protuberancji połączonej z jasnym koronalnym wyrzutem masy. Na zdjęciu CME z dzisiejszego poranka (nie będzie  ono geoefektywne). Zobacz nagranie sondy SDO.


(LASCO-2)

15.11.12
UPDATE Z 15.11 - obszar 1613 ustabilizował się i posiada już pole magnetyczne typu beta (wczoraj jeszcze beta-gamma-delta, co zwiastowało możliwość rozbłysków klasy X). Dzisiaj region ten sprawia wrażenie coraz bardziej spokojnego, a szanse na silniejsze rozbłyski z jego strony się zmniejszyły. Pole beta-gamma (zdolność wytwarzania rozbłysków klasy M) posiadają jeszcze grupy plam 1610 i 1611, co jest niezmienne od kilku dni, jednak silnych zjawisk grupy te póki co nie wytwarzają. Nowy region 1616 w pobliżu północno-wschodniej krawędzi posiada pole typu beta i może wytwarzać umiarkowanej siły rozbłyski klasy C. Liczba Wolfa na poziomie 126. W ciągu kolejnej doby istnieje 40% szans na rozbłyski klasy M i około 5% na rozbłyski klasy X.

14.11.12
BETA-GAMMA-DELTA 1613 - obszar aktywny 1613 wykształcił jeszcze bardziej niestabilny typ pola magnetycznego (beta-gamma-delta) i posiada zdolność wytwarzania rozbłysków klasy X. Każdy taki rozbłysk może być geoefektywny, za sprawą zbliżania się grupy 1613 do centralnych części tarczy słonecznej. Za około 2-3 doby region ten będzie bezpośrednio skierowany w stronę Ziemi. Szanse na rozbłyski klasy M w ciągu najbliższej doby wynoszą 65%, na rozbłyski X - ponad 15%.

BURZA G2 - w nocy z wtorku na środę dotarło do Ziemi CME z piątkowej erupcji protuberancji w pobliżu obszaru 1608, który obecnie już zaszedł. Burza posiada obecnie stopień G2 w pięciostopniowej skali - występowanie zórz polarnych ogranicza się do wysokich szerokości geograficznych. Obecnie siła burzy zaczyna maleć.

13.11.12
OPRACOWANIE ROZBŁYSKÓW - podsumowanie aktywności słonecznej z ostatnich dni już dostępne. Przejdź do wpisu.

WIDEO ROZBŁYSKU M6.0 - w oczekiwaniu na podsumowanie aktywności słonecznej z ostatnich dni zachęcam do obejrzenia nagrania sondy SDO, ukazującego serię rozbłysków dzisiejszego poranka czasu polskiego, w tym najsilniejszy rozbłysk M6.0, połączony z widocznym na nagraniu wyrzutem plazmy w przestrzeń kosmiczną. Zobacz wideo.

WZROST AKTYWNOŚCI - od kilkudziesięciu godzin aktywność słoneczna zaczęła rosnąć. Pojawienie się w pobliżu wschodniej krawędzi wielu obszarów aktywnych zaowocowało większym strumieniem promieniowania rentgenowskiego. Obecnie aż trzy grupy plam - 1610, 1611 i 1613 posiadają pole typu beta-gamma, a tym samym zdolność wytwarzania rozbłysków klasy M. Liczba Wolfa wynosi obecnie 188 (stan na 12.11.12), co jest czwartym wynikiem wg wartości w obecnym 24. cyklu słonecznym. W najbliższych dniach możliwe są kolejne częste rozbłyski co najmniej klasy M.


(SDO)
WYBUCHOWA GRUPA 1613 - nowy obszar aktywny 1613 wytwarza liczne rozbłyski klasy C oraz M. Najsilniejszy z nich - M6.0 miał miejsce o godz. 04:04 CET we wtorek nad ranem. Opracowanie aktywności słonecznej z ostatnich trzech dni pojawi się na blogu we wtorek wieczorem.

10.11.12
CME W POBLIŻU GRUPY 1608 - w pobliżu grupy 1608, znajdującej się w okolicach centrum tarczy słonecznej doszło w piątkowych wieczornych godzinach czasu polskiego do erupcji filamentu, połączonej z koronalnym wyrzutem masy. CME porusza się stosunkowo wolno, a jego główna część skierowana została "na południe" od Ziemi. Część wyrzutu za sprawą w miarę korzystnego położenia obszaru 1608 względem Ziemi, porusza się w naszym kierunku, a uderzenie w ziemskie pole magnetyczne spodziewane jest w drugiej połowie dnia 13 listopada. Skutki, głównie w postaci zórz polarnych będą odczuwalne na polarnych i wysokich szerokościach geograficznych. Z pozostałych obszarów grupa 1611 nadal posiada zdolność wytwarzania rozbłysków klasy M.

09.11.12
GRUPA 1611 - obszar aktywny 1611 znajdujący się obecnie w pobliżu północno-wschodniej krawędzi posiada zdolność wytwarzania rozbłysków klasy M.

08.11.12
24. CYKL - MAKSIMUM DOPIERO JESIENIĄ 2013? - NASA udostępniła zaktualizowaną prognozę dotyczącą 24. cyklu słonecznego. Przejdź do wpisu.

ROZBŁYSK M1.7 - nowa grupa plam o numeracji 1611 wyłaniająca się zza północno-wschodniej krawędzi tarczy słonecznej, wytworzyła o godz. 04:23 CET rozbłysk klasy M1.3, z wolnym spadkiem siły po maksimum (być może z towarzyszącym CME). Zobacz opracowanie na blogu.

07-08.11.12
SPOKÓJ NA SŁOŃCU - kolejny dzień mija pod znakiem bardzo niskiej aktywności słonecznej. Zza południowo-wschodniej krawędzi wyłoniły się nowe plamy o bardzo małej powierzchni, które nie emitują silnych zjawisk. Dawna grupa 1597 zaniknęła, podobnie jak 1589. W najbliższych 48 godzinach nie przewiduje się istotnych zmian w aktywności słonecznej.

05-06.11.12
FLARA C2.3 - o godz. 19:39 CET w poniedziałkowy wieczór doszło do słabego rozbłysku klasy C2.3, który jednak znacznie wybija się ponad przeciętność na tle ostatnich dni z aktywnością słoneczną. Na podstawie zdjęć sondy SDO, wykonywanych w miękkim ultrafiolecie można przypuszczać, że źródłem rozbłysku była najpewniej wschodząca grupa plam, o dawnym oznaczeniu 1597, tuż za południowo-wschodnią krawędzią tarczy. Być może jej ponownie pojawienie się podniesie nieco aktywność Słońca po dostrzegalnej z Ziemi stronie gwiazdy. Dawna grupa 1589, która dziś wyłoniła się zza północno-wschodniej krawędzi niemal całkowicie zaniknęła, a na obrzeżach tarczy w strefie tego regionu widoczne są już tylko pochodnie fotosferyczne, bez obecności plam.


(SDO)
04.11.12

UPDATE Z 04.11 - w porównaniu do minionego dnia, dzisiaj sytuacja nie wiele się zmieniła. Tarcza słoneczna nadal jest niemal wolna od obszarów aktywnych. Obszar aktywny 1599 zaszedł na niewidoczną stronę tarczy, obszar 1602 kontynuuje zanikanie, obszar 1604 nadal nie wykazuje tendencji do wzrostu. W pobliżu południowo-wschodniej krawędzi pojawiły się nowe potencjalne regiony aktywne, być może plamy w tych obszarach ulegną zwiększeniu. Liczba Wolfa na poziomie 35. Aktywność słoneczna pozostaje bardzo niska i na ten moment nic nie zwiastuje znacznej zmiany w najbliższych dniach. Pod tym linkiem do porównania obraz tarczy słonecznej z 4 listopada 2011 roku, a więc sprzed 11 lat, z okresu maksimum 23. cyklu słonecznego.

(SDO)
03.11.12
PRAWIE 'CZYSTA' TARCZA - kolejny raz wraz ze zbliżaniem się do maksimum jesteśmy bliżej dnia bez plam na tarczy słonecznej. Obszar aktywny 1598 już zaszedł na niewidoczną  z Ziemi stronę gwiazdy, obszar 1599 zajdzie w ciągu kolejnej doby. Obszar 1602 na południowej półkuli w pobliżu centralnej części tarczy zaczął zanikać, a w obrębie dwóch  nowych potencjalnych regionów aktywnych w północno-wschodniej części tarczy plamy nie wykazują tendencji do dalszego rozwoju, zapewne wkrótce zanikną. Znajdująca się tuż za krawędzią południowo-zachodniej grupa 1598 utrzymuje jeszcze stopień emisji rentgenowskiej w dolnych przedziałach klasy B, ale wraz z jej dalszym odsunięciem za zachodnią krawędź, można się spodziewać spadku do najniższej klasy A. Ponowny wschód dawnych obszarów aktywnych  1597 i 1589 (lub ich pozostałości) nastąpi dopiero za trzy-cztery doby. Czy staniemy się świadkami pierwszego od 14 sierpnia 2011 roku dnia bez plam słonecznych? Bez względu na odpowiedź łatwo można stwierdzić, że obecny cykl słoneczny był i nadal pozostaje cyklem niezwykle spokojnym.


(SDO)
02.11.12
KONTYNUACJA CISZY - piąty dzień z rzędu stopień emisji rentgenowskiej utrzymuje się w dolnych przedziałach klasy B. W najbliższym czasie nie przewiduje się wzrostu aktywności słonecznej.


01.11.12

NISKA AKTYWNOŚĆ - aktywność słoneczna od początku miesiąca pozostaje na niskim poziomie. Grupa plam 1598 zachodzi na niewidoczną stronę Słońca, pozostałe dwie jakie są widoczne - 1602 i 1603 posiadają niewielką budowę i stabilne pole magnetyczne, bez szans na wytwarzanie silniejszych zjawisk.Wyjaśnienie: solar upadte - aktualizowane na bieżąco krótkie komunikaty o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Co kilka dni* "apdejty" są zerowane i publikowane od początku, bez archiwizacji jak w przypadku pozostałych artykułów. Komunikaty te mają na celu zwięzłe określenie obecnej sytuacji i zapewnienie czytelnikom rozeznania, czego można się spodziewać w najbliższym czasie z zakresu aktywności słonecznej i pogody kosmicznej.
* podstrona testowa (emisja miesięczna). W przypadku zainteresowania tym typem szybkiego przedstawiania aktualnej sytuacji, podstrona nadal pozostanie w ruchu i apdejty będą archiwizowane w cyklu comiesięcznym.

Komentarze