LIVE Solar Update (październik 2019)

Uwaga, czytelniku: poniższe informacje są archiwalne (październik 2019) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony.


28.10.19
ROK 2018 POBITY - od minionej doby możemy już mówić o pobiciu zeszłorocznej sumy dni bez plam na tarczy słonecznej. Rok 2019 w tym momencie, po przyniesieniu nam już 223 dni z zerową liczbą Wolfa pokonał rok 2018, a na domiar tego wszystko wskazuje na to, że zbliży się on ze swoim wynikiem do lat 2008-2009, które okazały się najsilniejszym wyciszeniem aktywności słonecznej od ponad stulecia. W chwili obecnej nie widać oznak zwiastujących rychłe przerwanie ciszy, okres bez plam rozpoczęty 3 października jest kontynuowany po dziś dzień i trwa już 26 dobę z rzędu. O ile trend się utrzyma, październik zamkniemy z sumą 29 dni bez plam. Dzisiaj jest on już piątym miesiącem z rzędu, który przynosi co najmniej 25 dni z czystą tarczą słoneczną.

CEST - CET - od niedzieli znajdujemy się ponownie w czasie strefowym (zimowym) CET, który zastępuje dotychczasowy czas letni środkowoeuropejski do ostatniej niedzieli marca 2020 roku. Zmienia się zatem format zapisu niniejszych komentarzy oraz ewentualnych aktualizacji w ciągu dnia, gdyby zachodziła ku nim konieczność - teraz względem czasu uniwersalnego UTC wyprzedzamy go o godzinę, zamiast dwóch.

19.10.19
III KWARTAŁ: PODSUMOWANIE - rozpoczęty 3 października nowy okres z pozbawionym plam Słońcem jest kontynuowany po dzień dzisiejszy. W chwili obecnej dzieli nas już tylko nieco ponad tydzień od pobicia wyniku za cały 2018 rok (222 dni), a zwiastunów zmiany tej sytuacji nie widać. Po III kwartale należy zauważyć, że Słoneczne Minimum nie tylko nie zaczęło się wycofywać, jak zdawały się sugerować malejące sumy kwartalne dni z zerową liczbą Wolfa w IV kwartale 2018, I kwartale 2019 i II kwartale 2019 roku, ale że się ono wręcz pogłębia. Sytuacja w aktywności słonecznej staje się porównywalna z rokiem 2008, który przyniósł nam początek najgłębszego od ponad 100 lat Słonecznego Minimum. Wygląda na to, że obecnie minimum będzie nie tylko porównywalne z poprzednim, ale być może jeszcze głębsze. Opracowanie III kwartału w osobnym nowym tekście na blogu.

02.10.19
NOWA PLAMA - od początku miesiąca, po 28 dniach stanu zerowej liczby Wolfa obserwować możemy niewielkie składniki nowej grupy plam 2749 w południowo-wschodniej części tarczy słonecznej. Są to drobne i proste w budowie magnetycznej plamy, nie stwarzające szans na aktywność rozbłyskową. Ich pojawienie się przerwało czterotygodniowy okres z pustym Słońcem, które tym samym od początku 2019 roku przyniosło nam już 198 takich dni. Wyrównanie, a nawet pobicie ubiegłorocznego wyniku (222) w chwili obecnej gdy dopiero weszliśmy w czwarty kwartał i wobec trwającego od 24 miesięcy trendu przynoszącego co najmniej 10 dni bez plam miesięcznie, wydaje się praktycznie pewne. Podsumowanie III kwartału wkrótce na blogu w osobnym opracowaniu.
Archiwum: LIVE Solar Update (wrzesień 2019)* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.