LIVE Solar Update (sierpień 2020)

Uwaga, czytelniku: poniższe informacje są archiwalne (sierpień 2020) i nie dotyczą aktualnej sytuacji na Słońcu. Aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony.

31.08.20
SŁABA BURZA, TARCZA CZYSTA NADAL - w ostatnich 24 godzinach rozwinęła się słaba burza magnetyczna kategorii G1 będąca najpewniej efektem napływu nieco korzystniejszego niż na co dzień wiatru słonecznego; jednakże warunki aktywności geomagnetycznej pozostają bardzo mizerne. To druga dopiero w tym roku burza magnetyczna, po burzy kategorii G1 z 20 kwietnia. W najbliższych godzinach sytuacja powinna się ustabilizować. W międzyczasie na tarczy słonecznej obserwujemy kontynuację okresu zerowej liczby Wolfa; od 22 sierpnia nie widać tu zmian i na razie nic ich nie zapowiada. Sierpień zamkniemy tym samym z sumą 15 dni bez plam - tylko i aż, w zależności do czego przyrównamy ten wynik. Nie odstaje od sum za poprzednie miesiące, jest to równie niska liczba jak w styczniu, który sprawiał wrażenie zapowiedzi większych zmian i wzrostu aktywności plamotwórczej, podobnie sierpień z widocznością grup plam przez około dwa tygodnie mógł ponownie wzbudzić nadzieję, że to początek bardziej trwałej tendencji wzrostowej nowego cyklu, jednak od 22 sierpnia widzimy, że Słoneczne Minimum nadal nie powiedziało ostatniego słowa.

28.08.20
W DRUGI TYDZIEŃ BEZ PLAM - od 22 sierpnia znajdujemy się w kolejnym okresie bez plam na tarczy. Z dniem dzisiejszym wchodzimy w drugi tydzień tego okresu, jednak sam sierpień okazuje się jak dotąd miesiącem o jednej z niższym sum dni bez plam - jesteśmy niemal we wrześniu, a jak dotąd sierpień przyniósł tylko 11 dni bez plam. Nawet utrzymanie stanu czystej tarczy do końca miesiąca sprawi, że suma za sierpień wzrosnąć może co najwyżej do 15 dni, a więc poziomu porównywalnego z czerwcem i lipcem i znacznie niższego, niż w poprzednich miesiącach.

04.08.20
WIĘCEJ PLAM - od kilku dni aktywność plamotwórcza jest nieco wyższa niż normalnie w ostatnich miesiącach. Aktualnie na tarczy widoczne są dwie grupy 2769 i 2770, obie należące do nowego cyklu słonecznego. Pojawiły się wraz z zachodem poprzednich grup, co przedłuży nam okres widoczności plam od czasu poprzedniego wyzerowania liczby Wolfa. Być może widoczność tych grup przyniesie kontynuację powolnego wzrostu produkcji plam w następnych dniach sierpnia. Są one oczywiście proste magnetycznie i niezdolne do emisji istotnych zjawisk, ale fakt ich pojawienia się jest kolejnym potwierdzeniem, że nowy cykl powoli budzi się do życia.
Archiwum: LIVE Solar Update (lipiec 2020)* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.

Komentarze