Sierpniowe niebo cz. III - 17.08 - 23.08

Trzeci tydzień sierpnia rozpoczyna jeden z lepszych okresów dla obserwatorów - bezksieżycowe noce. Od poniedziałku nasz satelita nie będzie już przeszkadzać w obserwacjach, przez co niebo zrobi sie ciemniejsze i bardziej gwieździste. Oczywiście jeżeli nie będzie chmur.

17 dnia miesiąca dojdzie do aż czterech ciekawych zjawisk. Pierwsze o godzinie 20:00, a będzie to złączenie Merkurego z Saturnem. Koniunkcja będzie widoczna nisko nad zachodnim horyzontem, a najmniejsza odległość obiektów wyniesie 3,2 stopnia. Niemal 3 godziny później, o 22:56 ostatnia planeta Układu Słonecznego znajdzie się w opozycji do Słońca. Wówczas Neptun osiągnie jasność 7,8 magnitudo. Dwie minuty po tym, największy ksiezżyc galileuszowy Jowisza, Io zakryje częściowo Europę. 11 minut po 23. zacznie się częściowe zaćmienie Europy przez cień Io.
Nad ranem 18 sierpnia kolejna koniunkcja, której nie można przegapić! Cienki sierp Ksiezyca, bedącego 2 dni przed nowiem oświetlony w zaledwie 9% zbliży się do najjasniejszej planety, Wenus. Odległość wyniesie 3 stopnie a do złączenia dojdzie o 03:25.
19 sierpnia o 6 rano Srebrny Glob znajdzie sie w perygeum, czyli punkcie swojej orbity połozonym najbliżej Ziemi.
W czwartek 20 sierpnia przypada nów Ksiezyca.

Tak więc pomimo letniego nieba, bezksiężycowe noce będą wyraźnie ciemniejsze, a obserwacje słabszych obiektów głębokiego nieba znowu staną się możliwe.

Udanych obserwacji!

Komentarze