Geminidy już w ten weekend!

Trwa oczekiwanie na ostatni tak aktywny rój meteorów jakie możemy obserwować na ziemskim niebie w ciągu całego roku. Mowa oczywiście o Geminidach – stosunkowo wolnych meteorach, których radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Bliźniąt, na wschód od najpiękniejszej konstelacji, Oriona.

Maksimum tegorocznych Gemind jest prognozowane na noc z niedzieli na poniedziałek (13/14 grudnia). Natężenie tego roju jest duże – zazwyczaj widoczne jest ponad 120 zjawisk. Geminidy to jeden z najstabilniejszych rojów meteorów – jeżeli pogoda pozwala na obserwację mało kto może czuć się zwiedziony. Najwięcej zjawisk możemy dostrzec po północy oraz około godziny 02:00 nad ranem. Wtedy to radiant roju, czyli punkt na niebie, z którego wybiegają meteory znajdywać się będzie na wysokości ponad 70 stopni nad horyzontem, a to zwiększa szansę na dostrzeżenie dużej ilości „spadających gwiazd”.

Maksimum Geminid jest bez wątpienia jednym z największych hitów ostatniego miesiąca Międzynarodowego Roku Astronomii. Miejmy nadzieję, że pogoda umożliwi nam obserwację tego spektakularnego zjawiska – o listopadowych Leonidach wszyscy na terenie Polski mogli zapomnieć. Pogoda jest tym razem obiecująca, nadciąga bowiem nad nasz kraj spory układ wyżowy. A więc – szansa na pogodne niebo zwiększa się.

Tegorocznym obserwacjom Gemind nie przeszkodzi Księżyc, który będzie zmierzał do ostatniego nowiu w tym roku, warunki będą więc idealne (o ile niebo będzie pogodne).

Nie pozostaje nic innego jak czekać...


Radiant roju w gwiazdozbiorze Bliźniąt (łac. Gemini)

Komentarze