Zaćmienie na koniec astronomicznego roku

W Sylwestrowy wieczór mieszkańcy calej Polski będą mieć możliwość (o ile pogoda dopisze) obserwacji częściowego zaćmienia Księżyca. Zaćmienie częściowe ma miejsce wówczas, gdy nasz naturalny satelita wstępuje w cień Ziemi tylko nieznacznie lub częściowo.
W przeciwieństwie do całkowitego zaćmienia, nie będziemy mieli możliwości teraz obserwować całej tarczy pogrążonej w cieniu Ziemi, a jedynie 8% południowej strony Księżyca, bo właśnie tyle wyniesie faza maksymalna zaćmienia. Początek zjawiska, czyli zaćmienia półcieniowego nastąpi o godzinie 17:15 polskiego czasu. Wówczas to Księżyc będzie się znajdywać około 25 stopni nad wschodnim horyzontem. Początek zaćmienia częściowego nastąpi o godzinie 18:51, kiedy to Srebrny Glob zacznie wstępować w cień Ziemi. Proces ten będzie postępować do godziny 19:22, o której to nastąpi maksymalna faza zjawiska (8%). O tej porze Księżyc znajdywać się będzie na wysokości 42 stopni nad horyzontem, a więc warunki do obserwacji będą bardzo sprzyjające. O godzinie 19:53 nasz satelita całkowicie opuści strefę cienia ziemskiego i zaćmienie będzie miało charakter półcieniowy. O 20:30 Księżyc wyjdzie także ze strefy półcienia, kończąc definitywnie całe sylwestrowe zjawisko. O ile dopisze pogoda warunki obserwacyjne będą bardzo dobre. Pomimo niewielkiej fazy maksymalnej zaćmienia warto podjąć próby obserwacji - 8% południowej tarczy Księżyca będzie bardzo ciemne na skutek przebywania w strefie zaćmienia całkowitego, a to jest już zauważalne gołym okiem. Całe zjawisko przebiegnie od wschodniego nieba do południowo-wschodniego.
Jeżeli warunki pozwolą Międzynarodowy Rok Astronomii zakończy się być może obserwacją ciekawego zjawiska. Kto wie, może w ramach OKA? :) - Jeszcze to uzgodnimy:)

Przebieg zaćmienia ilustruje poniższy wykres:


Godziny poszczególnych kontaktów Księżyca z cieniem ziemskim podane w godzianach UT. Do otrzymania wartości dla Polski należy dodać 1 godzinę do powyższych wartości.


Komentarze