Opozycja Marsa - 28.01.2010 r.


28 stycznia czeka nas rzadkie zjawisko - opozycja Marsa. Czerwona Planeta będzie wówczas znajdywać się w punkcie swojej orbity położonym najbliżej Ziemi skutkiem czego osiągnie ona maksimum blasku. Zwiększą się też dzięki temu rozmiary kątowe obiektu - średnica tarczki Marsa wyniesie 14''. Planeta zbliży się do nas na odległość nieco poniżej 100 mln km. Co 13 lat zdarzają się tzw. wielkie opozycje Marsa, w czasie których dystans jaki dzieli obserwatora od Czerwonej Planety zmniejsza się do 54 mln km, a więc dwukrotnie mniejsza odległość niż w przypadku tegorocznej opozycji. Można więc poniekąd sądzić, że tegoroczna opozycja Marsa jest jedną z mniej ciekawych. Możliwe, ale na pewno nie na tyle aby zrezygnować z jego obserwacji. Obserwacje większych utworów na powierzchni Czerwonej Planety możliwe są dla astronomów-amatorów tylko w okolicach opozycji. Powtarza się ona co mniej więcej 2 lata i 3 tygodnie.

28 dnia stycznia czwarta planeta w naszym Układzie Słonecznym wzejdzie tuż po zachodzie Słońca i będzie widoczna przez całą noc. Warunki obserwacyjne (pomijając możliwość złej pogody) będą znakomite - obiekt znajduje się w konstelacji Raka, nieopodal gromady otwartej gwiazd M44. Dzięki temu Mars widoczny będzie bardzo wysoko nad horyzontem - początkowo nad wschodem, z biegiem czasu nad południem kiedy to osiągnie swoje najwyższe położenie na niebie, by tuż przed świtem znaleźć się nad zachodem.
Gdy skierujemy swój wzrok nad wschodni nieboskłon po zachodzie Słońca bez trudu dostrzeżemy czerwony, jasny gwiazdopodobny punkt. A będzie nim oczywiście Mars. Obserwatorzy dysponujący lornetkami zobaczą bardzo wyraźnie czerwonawe zabarwienie planety. Posiadacze teleskopów mogą się pokusić o obserwację najwyraźniejszych cech Czerwonej Planety, jak np. czapy polarne czy większe kontynenty. Mars to jednak bardzo wymagająca planeta, a więc im większe powiększenie tym lepiej.
Zachęcam do obserwacji Marsa właśnie teraz, gdy znajduje się w tak dogodnym położeniu;-)


Widok na wschodni horyzont:
Widok na południe w czasie gorówania Marsa:Widok Marsa w teleskopie przy bardzo korzystnych warunkach obserwacyjnych:Symulacje przeprowadzono dzięki aplikacji Stellarium.

Komentarze