STS-130 Endeavour: 12. Dzień Misji

Zakończył się 12 dzień misji STS-130 realizowanej przez wahadłowiec Endeavour. Dziś rano nastąpiło pożegnanie załóg Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i promu Endeavour. O godzinie 09:03 polskiego czasu zamknięto włazy pomiędzy stacją, a wahadłowcem. Dziś załoga nie miała większych obowiązków. Zamknięcie włazów świadczy jednak o szybkim przemijaniu misji - już dzisiejszej nocy, o godzinie 01:54 CET prom Endeavour oddokuje od stacji ISS rozpoczynając dwudniowy powrót do domu.
Warto tu zachęcić do próby obserwacji wahadłowca i stacji ISS na polskim niebie. Po odcumowaniu promu będzie on się znajdywać w niewielkiej odległości od stacji kosmicznej. Około godziny 05:12 nad zachodem pojawią się dwa jasne gwiazdopodobne punkty. Jednym z nich będzie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, drugim prom Endeavour. Widoczność przelotu potrwa około 3 minut - najwyższe położenie obiektów wyniesie 22 stopnie nad południowo-zachodnim horyzontem. Szczegóły tego i innych przelotów można odczytywać z witryny HevanesAbove, w której podane są dokładne pory pojawienia się ISS na polskim niebie dla poszczególnych miast w Polsce. Najbliższy przelot będzie widoczny następująco:

Credits: HeavensAbove
 ISS i Endeavour pokażą się 22 stopnie nad południowym zachodem i przemierzą ponad połowę nieba w stronę wschodnią, po czym znikną na wschodnim horyzontem. ISS wyłoni się z cienia ziemi w momencie bliskiego położenia względem Spiki - najjaśniejszej gwiazdy z gwiazdozbioru Panny. Jej odnalezienie nie powinno być trudne.


Astronauta Nicholas Patrick - z dobrym humorem, wewnątrz nowozainstalowanego modułu Cupola. Credits: NASA

Ponadto ukazał się interesujący film ukazujący ostatni nocny start Endeavoura z wykorzystaniem ujęć wielu kamer śledzących pierwszy etap misji wahadłowca.

Credits: NASA TV / ReelNASA

Pożegnalne przemówienie dowódcy misji STS-130 Endeavour no moment przed zamykaniem włazów. Credits: NASA TV

Komentarze