LIVE LANDING BLOG: STS-131 Discovery - 15 dzień misji - pierwsze próby deorbitacji

15:31 Pierwsza próba lądowania we wtorek zaplanowana jest na godzinę 13:34 polskiego czasu (poprzedzone byłoby ono deorbitacją o godzinie 12:28). Przylądek Canaveral pozotać ma jednak w strefie frontu atmosferycznego, na to miejsce zaplanowano więc tylko dwie próby. Najbardziej prawdopodobną porą jutrzejszego zejścia z orbity jest 15:34 polskiego czasu - wówczas Discovery wylądowałby w Edwards o 16:36 polskiego czasu.
Kilka chwil temu NASA poinformowała o poprawnych ponownym otwarciu ładowni promu Discovery.

15:10 Druga poniedziałkowa próba została odwołana. Warunki pogodowe nadal nie są odpowiednie do przeprowadzenia deorbitacji. Druga próba była ostatnią w dniu dzisiejszym. Załoga tym samym dostała jeden dzień na orbicie gratis. Jutro warunki pogodowe nad Florydą wcale nie stają się lepsze (nadal obecność frontu atmosferycznego będzie powodowała małą widoczność oraz występowanie niskich chmur nad rejonem lądowania Jutro też zostanie także aktywowana Baza Sił Powietrznych w Edwards w Kaliforni. Na wtorek przewidzianych jest aż 5 prób lądowania. Jeżeli astronauci nie będą mogli wylądować w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego na Florydzie, to automatycznie zostaną skierowani do Kalifornii.
Za kilka chwil ładowania Discovery ponownie zostanie otwarta, a załoga misji STS-131 przebywać będzie na orbicie o dobę dłużej.

14:56 Kilkanaście minut temu astronauci dostali zgodę na wypicie specjalnych płynów, które ułatwią przystosować się organizmowi po wylądowaniu.

14:55 Centrum Kontroli Lotów wciąż nie jest zdecydowane czy udzielić zgody na drugie podejście do lądowania. Nad Florydą wciąż sporo chmur powodujących małą widoczność.


 Credit: NASA TV / CNN

14:44 Istnieje duża szansa, że warunki meteorologiczne nad Florydą poprawią się. Przed pierwszym podejściem do lądowania szanse pogodowe wynosiły 30%, teraz zdają się rosnąć. Discovery wg drugiego "okienka" powinien wylądować na Florydzie o 16:23 polskiego czasu. Deorbitacja wówczas zaczęła by się o godzinie 15:17 polskiego czasu.

14:30 Witam na specjalnym live-blogu z deorbitacji wahadłowca Discovery. Zgodnie z wcześniejszymi prognozami, pierwsza próba lądowania jaka miała nastąpić o 14:48 polskiego czasu została odwołana. Teraz prom kosmiczny wciąż przebywa na orbicie. Niebawem zapadnie decyzja w sprawie drugiego podejścia do deorbitacji w dniu dzisiejszym. Nowe aktualne informacje co kilka minut na specjalnym blogu!
Operację zejścia z orbity można nieustannie śledzić w NASA TV.

Komentarze