STS-1 Columbia - Mija 29 lat!

Mija 29 lat od czasu rozpoczęcia programu promów kosmicznych. Pierwsza załogowa misja wahadłowca, jaką była STS-1 Columbia wystartowała 12 kwietnia 1981 roku, dokładnie o godzinie 13:00 czasu polskiego z Centrum Kosmicznego Kennedy'ego na Przylądku Canaveral na Florydzie. W pierwszym locie programu STS wzięło udział tylko dwóch astronautów. Byli to John Young, dowódca misji oraz pilot wahadłowca, Robert Crippen.
Założenia pierwszej misji promu kosmicznego miała na celu ukazanie wahadłowca jako pojazdu kosmicznego, który może brać udział we wielu wyprawach na orbitę. Miał być maszyną wielokrotnego użytku, która bezpiecznie dociera na orbitę, może przebywać na niej przez co najmniej kilkanaście dni, a następnie po zrealizowaniu misji bezpiecznie powraca na Ziemię lądując podobnie jak samolot.
Podobnie jak możemy oglądać misje wahadłowców dzisiaj, wówczas także do wznoszenia na orbitę służyły dwie rakiety wspomagające na paliwo stałe (SRB), które nieco ponad dwie minuty po starcie były odrzucane do Atlantyku oraz potężny zbiornik zewnętrzny na paliwo ciekłe (ET), który odseparowywany był po wyłączeniu silników głównych promu na orbicie. Zestaw startowy więc nie zmienił się do dnia dzisiejszego, aczkolwiek dokonano kilku modyfikacji zbiornika zewnętrznego po misji STS-2. W pierwszych dwóch lotach zbiornik ET pokrywany był białą powłoką FRL, której zadaniem było chronić zbiornik przed nagrzewaniem w skutek tarcia o atmosferę w pierwszych 8 minutach lotu. Trzecia misja wahadłowca odbyła się bez ochronnej warstwy zbiornika zewnętrznego dzięki czemu masa zestawu startowego spadła o około 300 kg.
Columbia była pierwszym promem kosmicznym, który rozpoczął długi program STS, trwający do dziś (zakończenie prawdopodobnie przewidziane jest na wrzesień 2010 roku). W czasie STS-1 Columbia z dwoma astronautami na pokładzie spędziła na orbicie 2 dni,  6 godzin, 20 minut i 53 sekundy. Pierwsze lądowanie wahadłowca odbyło się w Edwards w Kalifornii. Obecnie lądowania promów kosmicznych odbywają się tam tylko wówczas, gdy nad Florydą warunki pogodowe zagrażają bezpiecznemu lądowaniu wahadłowca.
Pierwszy prom kosmiczny, jakim była Columbia odbył 27 udanych wypraw na orbitę. Podczas 28 misji tego orbitera (STS-107) doszło do katastrofy w czasie powrotu do ziemskiej atmosfery, w wyniku której zginęło 7 astronautów.


Nagranie pierwszego w historii startu promu kosmicznego Columbia. Credit: NASAtechnology

Załoga misji STS-1 Columbia. Dowódca po lewej. Credit: NASA


Logo misji STS-1 Columbia. Credit: NASA


12.04.1981 r. Historyczny start Columbii w misji STS-1. Credit: NASA


Columbia bezpiecznie ląduje 14 kwietnia 1981 roku w Edwards w Kalifornii. Credit: NASA

Komentarze