STS-131 Discovery: 8. dzień misji

Na orbicie trwa ósmy dzień misji promu kosmicznego Discovery. W dniu dzisiejszym astronauci kontynuują przygotowania do finałowego spaceru kosmicznego misji STS-131, który ma się odbyć jutro. Jego założenia NASA musiała zmienić, ponieważ nie wykonano wszystkich zadań drugiego spaceru kosmicznego. EVA-3 zakłada prace astronautów na zewnątrz ISS przez 6 i pół godziny, jednak możliwe jest, iż spacer nieco się przedłuży. Wszystko zależy do tempa pracy astronautów (i jak się okazuje od posłuszeństwa rzeczy martwych). Poniedziałkowy dzień jest dziś dla załogi spokojniejszym. Zaplanowane wstępnie były 3 wydarzenia mediale - konferencje załóg ISS i Discovery z Rosyjską, Japońską i Amerykańską Agencją Kosmiczną. Ta ostatnia przewidziana jest na godzinę 17:30 polskiego czasu.
Dziś krótko po 12:30 wznowiono jedne z ostatnich transferów na pokładzie stacji kosmicznej. Trzeci spacer kosmiczny ma się rozpocząć jutro o godzinie 09:11 polskiego czasu. Wezmą w nim udział ponownie astronauci Rick Mastracchio i Clayton Anderson.
~
Wczoraj o godzinie 21:00 NASA TV wyemitowała nagrania ze startu promu Discovery w misji STS-131 z kamer umieszczonych na wspomagających rakietach SRB. Nagrania można obejrzeć w filmie poniżej - niezwykły start w znakomitych wrunkach oświetleniowych - koniecznie do obejrzenia!


Credit: NASA TV / spacearium

Astronauta Rick Mastracchio w czasie drugiego spaceru kosmicznego. Credit: NASA

Ponadto ukazało się kilka kolejnych, ciekawych zdjęć z misji STS-131, m.in. ze startu.
Credit: NASA

Komentarze