STS-131 Discovery: 9. dzień misji - trzeci, finałowy spacer kosmiczny EVA-3

We wtorek rankiem polskiego czasu, o godzinie 08:14 rozpoczął się finałowy w tej misji spacer kosmiczny. Wzięli w nim udział po raz kolejny astronauci Rick Mastracchio oraz Clayton Anderson. Dzisiejszy spacer kosmiczny był pod pewnym względem wyjątkowym - wszystko wskazuje na to, że był to ostatni w historii spacer prowadzony w czasie misji promu kosmicznego Discovery! Wprawdzie program lotów wahadłowców zakłada jeszcze jedną misję dla tego orbitera (STS-133), to jednak w jej czasie nie odbędzie się już żaden kosmiczny spacer.
Zanim astronacui wyszli poza pokład ISS spędzili kilka godzin w śluzie Quest, w której ich organizmy zostały przystosowane do wrunków panującyh w próżni kosmicznej. Dzisiejsze prace obejmowały między innymi podłączenie nowego zbiornika amoniaku ATA do systemu chłodzenia, co zakończyło się powodzeniem, oraz przeniesienie starego zbiornika ATA do ładowni promu Discovery. Tutaj jednak pojawiły się ponownie problemy techniczne. Sróby mocujące zużyty zbiorni w ładowni wahadłowca nie chciały się poprawnie zatrzasnąć, co mogłoby przyczynić się do poważnych kłopotów w czasie wchodzenia w atmosferę ziemską. Po wielu próbach i walce z niesfornymi śrubami, astronacu poprawnie zamontowali zbiornik ATA w ładowni promu Discovery. Operacja ta jednak nie miała trwać tak długo, skutkiem czego zrezygnowano z kilku pozostałych zadań dzisiejszego spaceru.
 Wyjście dwóch spacerowiczów zakończyło się o godzinie 14:38 polskiego czasu. Finałowy spacer kosmiczny EVA-3 trwał więc 6 godzin 24 minuty. Po wykonaniu prac dwójka astronautów powróciła przez śluzę Quest na pokład stacji kosmicznej ISS. Dzisiejszy spacer kosmiczny był 36. spacerem prowadzonym przez amerykańskich astronautów. Rick Mastracchio
 w swojej karierze astronauty obejmującej już 6 spacerów kosmicznych spędził w otwartej przestrzeni kosmicznej 38 godzin 30 minut, zaś jego kolega, astronauta Clayton Anderson (także po 6 spacerach) 38 godzin 28 minut. Para tych astronautów figuruje obecnie na 21 i 22 miejscu listy astronautów, którzy w próżni kosmicznej spędzili najwięcej czasu.

Poniżej ciekawa kompilacja ujęć z finałowego spaceru kosmicznego misji STS-131 Discovery.


Credit: NASA TV / Ronsmytheiii

Komentarze