STS-131 Discovery: Odliczanie w toku...

Oficjalne odliczanie do startu wahadłowca Discovery trwa - o 22:00 po dziewięciogodzinnej przerwie proces wznowiono od stanu T -19 hours.
Dziś o godzinie 18:00 polskiego czasu w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego na Florydzie odbyła się konferencja przedstartowa. Wzięli w niej udział jeden z czołowych menedżerów programu promów kosmicznych - Mike Moses, dyrektor startu wahadłowca Pete Nickolenko oraz oficer pogodowy NASA Kathy Winters. W czasie konferencji poinformowano media i prasę, iż wszystkie procedury odliczania przebiegaja poprawnie, bez żadnych opóźnień. Nie napotkano dotyhczas jakichkolwiek kłopotów technicznych - powiedział Nickolenko. - Wszyscy jesteśmy gotowi do poniedziałkowego lotu Discovery. Ze względu na warunki meteorologiczne, jest 80% szans na planowe przeprowadzenie startu. Najwyżej 20% szans przemawia za niskimi chmurami nad stanowiskiem startowym, które mogłyby spowodować opóźnienie startu o jedną lub dwie doby. Co ważne - w pierwszym terminie startu pogoda jest również odpowiednia na lądowiskach TAL, na których to prom mógłby wylądować awaryjnie w razie ewentualnych problemów na pokładzie, które mogły zagrozić powodzeniu misji.
Wcześniej rozpoczęto tankowanie ogniw paliwowych (fuell cells), przygotowano kabinę załogi do lotu - oczyszczono ją z niepotrzebnych elementów. Ponadto zewnętrzny biornik paliwa ET został przygotowany do procesu tankowania - ma o sie rozpocząć w poniedziałek o godzinie 03:00 polskiego czasu.
Początek transmisji na żywo w NASA TV od godziny 07:15 polskiego czasu w Wielkanocny Poniedziałek.
Specjalny live-blog rozpoczyna się około godziny 07:00, na który już dziś serdecznie zapraszam.

Gęsta mgła nad VAB (Vehicle Assembly Building) w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego na Florydzie. Credit: NASA/Jim Grossmann

Komentarze