STS-132 Atlantis - Dzień do startu

Dziś o 14:00 rozpoczęła się najdłuższa przerwa (hold) w oficjalnym toku odliczania.

Do tej pory nie napotkano żadnych trudności w przygotowaniach. Wyż atmosferyczny nad Florydą się umocnił i do końca tygodnia nie grozi on opuszczeniem okolic stanowiska startowego. Głównym zagrożeniem jakiego można by się ewentualnie obawiać to niewielka ilość chmur niskiego piętra, które mogłyby ograniczyć widoczność w razie konieczności powrotu do KSC w sytuacji awaryjnej. Warunki nadal pozostają na poziomie 70%.
Astronauci kontynuują kwarantannę; na bieżąco informowani są o sytuacji meteorologicznej.

Wczoraj wieczorem, a w zasadzie dziś w nocy, około 00:30 polskiego czasu zakończono przygotowywanie do lotu ogniw paliwowych na pokładzie Atlantisa. O godzinie 19:30 rozpoczęto napełnianie ich tlenem, co zakończyło się około 22:00, następnie przez 2,5 godziny kontynuowano tankowanie wodorem.
Zdjęto również osłony silników APU wahadłowca Atlantis oraz przygotowano do lotu trzy silniki główne. W pełni przygotowano również do startu ładownię wahadłowca, która została zamknięta przez inżynierów kilka godzin przed południem (co widać w załączniku).

Przerwa, która trwa obecnie potrwa 13 godzin 54 minuty, zakończy się więc ona o godzinie 03:54 nad ranem w piątek polskiego czasu.

W czasie aktualnego holda o godzinie 23:30 polskiego czasu czeka nas odsunięcie obrotowej konstrukcji serwisowej RSS od promu Atlantis, a także sprawdzenie łączności LCC z kabiną załogi na pokładzie Atlantisa i aktywacja systemów komunikacyjnych.

 Technicy NASA zamknęli już ładownię promu Atlantis zabezpieczając ładunek przed lotem. Credit: NASA

Komentarze