STS-132 Atlantis - 12. dzień misji

Dziś ostatni planowany pełny dzień na orbicie okołoziemskiej dla astronautów promu kosmicznego Atlantis. Przez ostatnie kilka godzin załoga kontynuowała przygotowania do procesu deorbitacji i wejścia atmosferę ziemską. Sprawdzono więc stan i sprawność powierzchni nośnych na pokładzie wahadłowca. Przeprowadzono również testy silniczków korekcyjnych, które będą niejednokrotnie użyte w czasie spadku z orbity. Astronauci wykonali również doświadczenie naukowe, którego wynik może pomóc zrozumieć wpływ działania gazów wylotowych z silników wahadłowca na jonosferę (eksperyment ten nazwano fachowo SIMPLEX - Shutle Lonospheric Modification with Pulsed Localized Exhaust Experiments). O godzinie 14:00 polskiego czasu miała miejsce konferencja astronautów z mediami, po której załoga dostała kilka pierwszych informacji na temat warunków meteorologicznych nad Przylądkiem Canaveral. W dniu jutrzejszym bowiem, trzynastego dnia misji zaplanowana jest deorbitacja i lądowanie na Florydzie. Wstepne dane pogodowe nikogo nie rozpieszczają. Nad Florydę zaczął napływać niż z frontem atmosferycznym, który będzie kształtować pogodę na przylądku przez co najmniej kolejne 3 doby. Jutrzejsze próby lądowania sa więc pod ogromnym znakiem zapytania. W środę załoga ma prawdopodobnie około 30% szans, na polepszenie się warunków. Na jutro zaplanowane są dwie próby zejścia z orbity:
- pierwsza możliwość to rozpoczęcie deorbitacji o godzinie 13:36, która zakończyłaby się lądowaniem o godzinie 14:48 polskiego czasu,
- druga możliwość to rozpoczęcie deorbitacji o godzinie 15:17, wówczas Atlantis znalazłby się na Ziemi o godzinie 16:22 polskiego czasu.
Obie środowe próby zakończyłby się w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego na Florydzie. W przypadku odwołania każdej z nich (co jest bardzo prawdopodobne), deorbitacja i  lądowanie nastąpiłoby w czwartek, w Bazie Sił Powietrznych Edwards w Kaliforni, a nie na Florydzie. Warunki pogodowe nad Przylądkiem Canaveral mają się poprawić dopiero w sobotę.
W razie konieczności, astronauci mają na pokładzie promu kosmicznego Atlantis tyle zapasów, że mogą pozostać na orbicie aż do soboty. Na chwilę obecną najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się być czwartkowe lądowanie w Edwards, nie traćmy jednak czujności w dniu jutrzejszym.

Nagranie eksperymentu SIMPLEX widok z pokładu promu kosmicznego Atlantis). Credit: NASA TV / luckysnightmare:Sytuacja pogodowa nad Florydą - stan na wtorek po południu polskiego czasu:
Credit: AccuWeather


Jedne z ostatnich widoków z pokładu promu kosmicznego Atlantis w historii. Credit: NASA TV

Komentarze