STS-132 Atlantis - 2 dni do startu...

W Centrum Kosmicznym Kennedy'ego na Florydzie zakończyła się niedawno kolejna konferencja (Countdown L-2 Briefing), w czasie której poinformowano o postępach prac i procedurach w czasie oficjalnego odliczania jakie niebawem nastąpią.

Jesteśmy gotowi by planowo w piątek rozpocząć ostatnią misję Atlantisa w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - rzekł Mike Mosses, menedżer programu lotów promów kosmicznych. Wszyscy menedżerowie i inżynierowie dają jak na razie jednomyślne "go" dla piątkowego startu promu Atlantis. Nie stwierdzono dotychczas żadnych kłopotów technicznych, które mogłyby zagrozić planowanemu rozpoczęciu trzeciej już w tym roku misji programu lotów promów kosmicznych. Pogoda jest stabilna, aczkolwiek dziś niebo momentami całkowicie się zachmurzyło. Pomimo to, osoby odpowiedzialne za start, są spokojni o piątkowe warunki. Dyrektor startu misji STS-132 Atlantis, Mike Leinbach poinformował, że jak na razie nic nie stoi na przeszkodzi, aby Atlantis wystartował o czasie. Pogoda pojutrze nadal pozostaje na poziomie 70% szans na pomyślne przeprowadzenie startu Atlantisa.

Astronauci misji STS-132 mają dzisiaj nieco mniej zadań, dzień mija głównie na odpoczynku (trwa kwarantanna przedstartowa). Przed południem polskiego czasu technicy pracujący przy wahadłowcu na LC-39A zakończyli jedne z ostatnich przygotowań. Do operacji tankowania przygotowano ogniwa paliwowe (fuell cells) na pokładzie promu kosmicznego Atlantis.

Początek ładowania tlenu do ogniw paliwowych zaplanowany jest dziś na godzinę 19:30 polskiego czasu (operacja potrwa do 22:00). O 22:00 zaś do ogniw paliwowych rozpocznie się ładowanie wodoru (koniec procedury około 00:30 polskiego czasu).
Jeżeli sytuacja się nie zmieni, jest ogromna szansa, iż start w piątek może dojść do skutku za pierwszym podejściem.

Obecnie odliczanie zostało o 18:00 wznowione od stanu T -27 hours. Następna przerwa techniczna, która potrwa cztery godziny, nastąpi o czasie T -19 hours (02:00 polskiego czasu).

 Prom kosmiczny Atlantis czeka na swój ostatni lot. Prom osłonięty jest jeszcze konstrukcją RSS, której odsunięcie nastąpi w czasie najdłuższej przerwy w odliczaniu ( T -11 hours). Credit: NASA TV

Komentarze