Program STS oficjalnie wydłużony!

Wczoraj Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA oficjalnie poinformowała o przedłużeniu programu lotów promów kosmicznych o dodatkowy lot. Weźmie w nim udział czteroosobowa tylko promu kosmicznego Atlantis w misji STS-135. Na dzień dzisiejszy będzie to ostatni lot historycznego programu STS zapoczątkowanego w 1981 roku.


Już od dawna mówiono o możliwości wydłużenia programu wahadłowców. Początkowo ostatnią misją Atlantisa miała być tegoroczna STS-132, realizowana w maju. Następnie w ramach STS-335 Atlantis miałby spełniać rolę promu awaryjnego dla załogi innej misji wahadłowca, która mogłaby napotkać potencjalnie niebezpiecznie problemy w trakcie realizowania misji. Teraz zadecydowano, by ratunkową misję STS-335 zamienić na pełnowymiarową STS-135, która prawdopodobnie zamknie program STS (kilka miesięcy temu padły głosy o możliwym dodaniu do manifestu lotów wahadłowców misji STS-136 Discovery, jednakże do tej pory nie jest to oficjalnie potwierdzone).

Mały skład ostatniej wyprawy Atlantisa jaką będzie STS-135 ma umożliwić zabranie na pokład stacji kosmicznej ISS większej partii materiałów i zaopatrzenia. Dodatkową zaletą tylko 4-osobowej załogi jest fakt, iż w razie problemów z Atlantisem i nie możnością bezpiecznego powrotu na Ziemię promem kosmicznym, można będzie skorzystać z rosyjskich statków Sojuz, przycumowanych stale na ISS i spełniających rolę pojazdów awaryjnych. Tak mały skład misji STS-135 oznacza jednak, iż astronauci będą musieli być znakomicie wyszkoleni i przygotowani do zadań, jakie czekają ich na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Skład załogi NASA ma ogłosić oficjalnie w połowie następnego miesiąca. Start misji STS-135 Atlantis zaplanowany jest na 28 czerwca 2011 roku. Misja ma potrwać 11 dni.

Komentarze