STS-133 Discovery: Ostatni rollover zakończony!

Po jednodniowym opóźnieniu udało się przeprowadzić rollover promu kosmicznego Discovery z OPF-3 (Orbiter Processing Facility) do hangaru VAB (Vehicle Assembly Building) w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego. Teraz, przez najbliższe dni wahadłowiec Discovery będzie dalej przygotowywany do misji STS-133 planowanej na listopad, która będzie jego ostatnią kosmiczną wyprawą. W VAB niebawem nastąpi połączenie promu Discovery ze zbiornikiem zewnętrznym na paliwo ciekłe oraz z rakietami pomocniczymi SRB na paliwo stałe. Rollout z VAB na stanowisko startowe LC-39A przewidziany jest na 21 września.

Rollover planowany pierwotnie był na dzień wczorajszy, jednakże z powodu awarii systemu wodnego jaka przytrafiła się w KSC wczoraj, technicy nie mogli doprowadzić do operacji przewozu wahadłowca. Stanowiłaby ona wówczas zaniechanie przepisów bezpieczeństwa. Dzisiejszy rollover, jako że był ostatnim takim przewozem promu Discovery w historii, trwał kilka godzin dłużej niż w przypadku zwyczajnych operacji transportu wahadłowca. Dzięki częstym i długim postojom możliwe było wykonywanie pamiątkowych sesji fotograficznych historycznego przewozu promu Discovery do hangaru VAB. Po zrealizowaniu misji STS-133, Discovery przejdzie na emeryturę, jako pierwszy z trzech wahadłowców NASA.

Ujęcia z transportu Discovery z OPF-3 do VAB w KSC. Credit: NASA TV


Nagranie (przyspieszone) ukazujące ostatni w historii rollover promu kosmicznego Discovery. Credit: NASA TV/ Ronsmytheii

Komentarze