STS-133 Discovery: FRR dopuściło prom i załogę do startu

W poniedziałek w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego na Florydzie odbyła się konferencja FRR (Flight Readiness Rewiev) z udziałem techników i menedżerów programu lotów promów kosmicznych, która ujawniła przed mediami oczekiwane pozytywne informacje.
Przygotowania do startu ostatniej misji promu Discovery postępują sprawnie, problemy techniczne związane z nieprawidłową pracą systemów OMS (Orbital Manuvering System) zostały rozwiązane, a cały personel jest gotów do misji w planowanym terminie. Jak powiedział w czasie konferencji Mike Leinbach, dyrektor startu misji STS-133, wszystkie przygotowania postępują sprawnie, pogoda w okolicach 1 listopada zapowiada się bardzo optymistycznie, a wahadłowiec Discovery jest w pełni gotowy do rozpoczęcia swojej ostatniej misji.
Discovery, na którego pokładzie znajdzie się sześcioosobowa załoga ma dostarczyć na ISS dwa nowe moduły - ELC-4 (Express Logistics Carrier) oraz Pernament Multi-Purpuse Module (PMM). ELC-3 to platforma zawierająca części wymienne i urządzenia zapasowe niezbędne do dalszego funkcjonowania stacji ISS.
Oficjalne odliczanie do startu promu kosmicznego Discovery rozpocznie się jak zawsze od stanu T -43 hours w piątek o godzinie 21:00 polskiego czasu (oficjalny tok odliczania wzbogacony jest o kilka przerw technicznych, w czasie których odliczanie zostaje wielokrotnie wstrzymane). Oznacza to, że start promu Discovery w swojej ostatniej w historii misji ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS nastąpi wg planu w poniedziałek 1 listopada, o godzinie 21:40 polskiego czasu.
Specjalna relacja na żywo z finałowych godzin odliczania do ostatniego startu Discovery na Hawkeye AstroBlog rozpocznie się jeszcze w czasie tankownia zewnętrznego zbiornika paliwa ET, około godziny 14:00.

Komentarze