STS-133 Discovery: Dziś próba startu

Po długiej wczorajszej konferencji MMT zadecydowano, że w czwartek może odbyć się próba startu misji STS-133 Discovery. Po przeanalizowaniu problemu technicznego, który spowodował odłożenie środowego startu o jedną dobę, technicy są zadowoleni z testów - kolejne problemy techniczne już się nie powtarzały.


Kilka godzin temu odsunięto od promu obrotową konstrukcję serwisową RSS - procedura była opóźniana z powodu zagrożenia wyładowaniami atmosferycznymi w okolicach KSC, ale dobiegła poprawnie końca.

Dzisiejsza pogoda nad stanowiskiem startowym pozostawia wiele do życzenia - istnieje tylko 20% szans na sprzyjające warunki w czasie okienka startowego. NASA uznała jednak, że lepiej spróbować dziś, niż czekać z tym na kolejne dni, tym bardziej, że okienko startowe dla tej misji kończy się w niedzielę (możliwa byłaby również próba startu w poniedziałek, ale to wiązałoby się z utratą jednego dnia misji). Pogoda więc w dniu dzisiejszym będzie uważnie monitorowana. Już długo nie odbywała się próba startu wahadłowca w tak niesprzyjających warunkach, jednak do próby dzisiaj dojdzie.

Tankowanie zbiornika zewnętrznego rozpocząć powinno się po godzinie 11:00 czasu polskiego. Transmisja w telewizji NASA z tej procedury także od godziny 11:00. Specjalna relacja "live-blog" połączona z chatem z okazji dzisiejszej próby startu rozpocznie się na niniejszej witrynie około 14:15-14:30 (transmisja startu w telewizji NASA od 15:00).

Komentarze