GOTOWOŚĆ ZORZOWA 24/25.09.2023 | Trwa umiarkowana burza magnetyczna kategorii G2 - potwierdzone zorze polarne nad Polską | Czytaj komentarz  

wtorek, 2 listopada 2010

STS-133 Discovery: Mamy problem...?

Około godziny 19:00 pojawił się dzisiaj problem techniczny dotyczący zapasowego komputera odpowiedzialnego za pracę silnika głównego (SSME) promu Discovery nr 3. Cały czas trwa ocenianie problemu.
Wg nieoficjalnych źródeł informacji możliwe, że problem ten jest na tyle poważny, iż może wymagać "rollbacku", czyli powrotu całego zestawu startowego do hangaru VAB (Vehicle Assembly Bulding) i przeniesieniu startu misji STS-133 aż do grudnia. Zdania w chwili obecnej są bardzo podzielone - personel Centrum Kosmicznego Kennedy'ego uważa, iż problem nie jest bardzo poważny, z czym nie zgadza się personel Centrum Kontroli Lotów w Houston. Okienko startowe w tym tygodniu trwa do 7 października. Wcześniej pojawiały się podobne problemy w trakcie przygotowań do misji STS-90 - wówczas naprawy trwały około 5-7 dni. Następne okienko startowe rozpoczyna się 23 listopada, ale ze względu na manewry oddokowania rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz mogłoby ono zostać niewykorzystane. Wówczas start nastąpiłby dopiero w grudniu (1-5 grudnia).

Jeszcze dzisiaj, o godzinie 22:00, a więc za nieco ponad pół godziny spotka się MMT (Mission Management Team). Na zebraniu prawdopodobnie zostaną podjęte decyzje w kwestii jutrzejszego startu Discovery. Aktualizacja tego artykułu pojawi się w czasie trwania konferencji lub tuż po niej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"