STS-133 Discovery: Misja opóźniona o dobę - próba startu w czwartek

Dzisiaj o godzinie 22:00 doszło w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego do spotkania MMT (Mission Management Team). Spotkanie odbyło się w celu omówienia zaistniałego problemu związanego z zapasowym komputerem trzeciego silnika głównego promu Discovery.


W czasie posiedzenia ustalono, że problem techniczny jest na tyle poważny, że wymaga on napraw i start w dniu jutrzejszym odbyć się nie może. To trzecie opóźnienie startu tej misji. Pierwotnie miała się ona rozpocząć 1 listopada.

W związku z opóźnieniem o 24 godziny startu, nie dojdzie dziś o północy do odsunięcia obrotowej konstrukcji serwisowej RSS od wahadłowca. Przełożenie próby startu do czwartku wiąże się z bardzo dużym ryzykiem jeszcze kolejnego opóźnienia misji do piątku, bowiem prognozy pogodowe na czwartek nie są sprzyjające (w chwili obecnej istnieje tylko 30% szans na sprzyjające warunki pogodowe, co może oczywiście jeszcze się zmienić), dlatego możliwe, że zostanie podjęta decyzja o opóźnieniu misji o 48 godzin - wówczas w piątek pogoda znowu stabilizuje się i daje 70% szans na sprzyjające warunki.

Start w chwili obecnej zaplanowany jest na czwartek, na godzinę 20:29 czasu polskiego. W związku z tym program specjalnych relacji "live-blog" ulega przełożeniu  na czwartek. Nowe informacje pojawiają się tutaj w dniu jutrzejszym.

Komentarze