STS-133 Discovery: Próba startu odwołana

Z powodu intensywnych opadów deszczu i możliwość występowania burz, NASA nie wydała zgody na rozpoczęcie procedury tankowania zbiornika zewnętrznego na paliwo ciekłe. Oznacza to, że start został odwołany i opóźniony o 24 godziny.W związku z tym, że start został opóźniony do jutra, pojawia się większa na możliwe zrealizowanie startu w dniu jutrzejszym. Warunki meteorologiczne nad Florydą w piątek zapowiadają się znacznie pomyślniej, niż w dniu dzisiejszym - istnieje 60% szans na odpowiednią pogodę w czasie okienka startowego.

Dzisiejsze odłożenie startu nie jest jednak rzeczą niespodziewaną - przy aktualnej pogodzie nad KSC, która dawała tylko 20% szans na sprzyjające warunki pogodowe. Wg synoptyków, w dniu jutrzejszym opady deszczu i burze nie powinny już występować, a jedynym czynnikiem, które mógłby utrudnić start może być silniejszy wiatr. Reasumując, w porównaniu do dnia dzisiejszego, jutrzejsza pogoda na Przylądku Canaveral będzie znacznie bardziej sprzyjająca.

Start zaplanowany jest na jutro, na godzinę 20:04 czasu polskiego. Specjalny "live-blog" połączony z chatem rozpoczną się na niniejszej witrynie około godziny 14:00.

Komentarze