STS-133 Discovery: Start nie wcześniej niż 30 listopada

Zakończyła się konferencja MMT (Mission Management Team) w kwestii dzisiejszej nieudanej próby startu. Z powodu wycieku paliwa w okolicach GUCP start misji STS-133 Discovery NASA zdecydowała się poważnie opóźnić.


Dzisiejszy wyciek paliwa jaki zlokalizowano pod koniec tankowania zbiornika zewnętrznego jest wg niektórych techników NASA najpoważniejszy jaki dotąd widzieli. Inżynierowie nie zdołają do poniedziałku przygotować zbiornika zewnętrznego do lotu, a poniedziałek jest ostatnim możliwym dniem w aktualnym okresie. Prace naprawcze mogą się rozpocząć dopiero w ponad 20 godzin od całkowitego opróżnienia zbiornika ET z paliwa - jutro przewiduje się ich początek. Ponadto wykryto uszkodzenie pianki izolacyjnej na zbiorniku zewnętrznym w okolicach podczepienia dziobu wahadłowca. Uszkodzenie ma średnicę kilkunastu cm i mogłoby stanowić realne zagrożenie w czasie startu.

Fragment uszkodzonej pianki izolacyjnej na zbiorniku zewnętrznym ET. Odpadnięcie podobnego fragmentu w czasie startu misji STS-107 Columbia spowodowało utratę wahadłowca i śmierć 7 astronautów w czasie powrotu do ziemskiej atmosfery 1 lutego 2003 roku. (NASA)

Z powodu tak poważnego opóźnienia misji, astronauci lotu STS-133 powrócili do Houston w Teksasie. Dzięki odroczeniu startu do końca miesiąca, technicy mają większą szansę na ustalenie przyczyny awarii GUCP (urządzenie, przez które wprowadzane jest paliwo do wnętrza zbiornika ET) oraz na pozbycie się problemu technicznego z nim związanego. Dzisiejszy wyciek ciekłego wodoru znacznie przekroczył normy bezpieczeństwa i ustalone kryteria dla startu.

Odwołanie lotu do końca miesiąca wiąże się z dużymi zmianami czasowymi. W tym momencie (to już oficjalna informacja) start zaplanowany jest na wtorek, 30 listopada, na godzinę 04:05 rano czasu lokalnego (10:05 rano czasu polskiego). Oznacza to, że ostatni start promu kosmicznego Discovery nastąpi pod osłoną nocnego nieba (zgodnie z wcześniejszymi informacjami to start STS-130 Endeavour deklarowano jako ostatni nocny start w historii). Okno startowe w tym okresie potrwa do 5 grudnia. Na razie misję STS-133 i jej sześcioosobową załogę czeka niemal miesięczne oczekiwanie na rozpoczęcie lotu.

Komentarze